Uhříněveský zpravodaj 6/2017Aktuální číslo - PDF ke stažení

Dnes je 29.6.2017

Svátek má Petr, Pavel

Zítra má svátek Šárka

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Den ozbrojených sil České republiky

29. 6. 2017

zatazenosde

Bude zataženo, občas déšť nebo přeháňky, na Moravě a ve Slezsku oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 21 až 25°C, na západě kolem 18°C, na Moravě a ve Slezsku 24 až 28°C. Noční teploty 16 až 12°C.

Rada městské části odmítla vodní lyžování na Podleském rybníce

Typ: Životní prostředí | Aktuality
ilustrativní obrázekMěstská část Praha 22 se postavila proti realizaci stavby mola a dráhy pro vodní lyžování na Podleském rybníce.

Městská část podrobně projednala posudek o vlivech na životní prostředí (EIA) a vyslovila zásadní nesouhlas s vlivy na faunu, floru, ekosystémy a ráz krajiny. Vzhledem k možnému negativnímu ovlivnění přírodních hodnot území odmítla realizaci stavby.

Zásadních důvodů k odmítnutí bylo hned několik:

• Je nereálné zajistit ochranu mláďat ptáků, které vodní plochu opouští až v dospělosti, tj. na podzim.
  • Na rybníku je velké množství planktonu, které slouží jako potrava ptáků a v letních měsících roste i v místech plánované dráhy.
  • V posudku je opomenuto, že se jedná o tažný rybník. V době tahu je zde k vidění až 200 hus.
  • Na rybníku v současnosti žije ondatra, vydra a v jeho okolí se nachází hnízdiště bažantů a mláďat srnčí zvěře. Pokud by oblast přestala být klidná, museli by ji opustit, čímž by byl narušen ekosystém.
  • Pět 12 m vysokých stožárů by významně ovlivnilo ráz krajiny.

Podleský rybník existuje zhruba půl tisíciletí. Za tuto dobu se stal dávno součástí přírody. Domníváme se, že přírodní park Říčanka je třeba dále rozvíjet a ne likvidovat. Rozhodně tak bude přínosem pro daleko větší skupinu obyvatel, která spíš hledá místo k odpočinku, než adrenalin tohoto sportu, uvádí se ve vyjádření MČ Praha 22 pro Ministerstvo životního prostředí.

Městská část Praha 22 byla požádána Ministerstvem životního prostředí ČR o vyjádření se k posudku o vlivech záměru „Novostavba mola a dráhy se zázemím pro vodní lyžování, lokalita Podleský rybník, parc. č. 1692 v k. ú. Uhříněves“ na životní prostředí a posudek projednala na svém 54. zasedání dne 30. 1. 2017. Se záměrem původně souhlasila za předpokladu, že nedojde k negativnímu ovlivnění přírodních hodnot. To ovšem dle posudku není zaručeno a proto je proti realizaci stavby.

situace - nákres

Vytvořeno: 22. 2. 2017