Uhříněveský zpravodaj 6/2017Aktuální číslo - PDF ke stažení

Dnes je úterý, 27. 6. 2017, 9:03:03

Dnes je 27.6.2017

Svátek má Ladislav

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Den politických vězňů
  • Světový den rybářství
  • Světový den sdělovacích prostředků
  • Světový den diabetiků

Zítra má svátek Lubomír

27. 6. 2017

bo

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 27 až 31°C. Noční teploty 18 až 14°C.

Sběr použitých potravinářských olejů má úspěch

Typ: Životní prostředí
Sběr použitých potravinářských olejů má úspěch 1Hlavní město v prosinci minulého roku umožnilo Pražanům ve všech 20 sběrných dvorech, které provozuje, odevzdávat použité potravinářské oleje a tuky. Zavedená služba získává na popularitě, neboť objem odevzdaných surovin stále roste.

Hlavní město v prosinci minulého roku umožnilo Pražanům ve všech 20 sběrných dvorech, které provozuje, odevzdávat použité potravinářské oleje a tuky. Zavedená služba získává na popularitě, neboť objem odevzdaných surovin stále roste.

Občané mohou donášet použité oleje a tuky zbavené o zbytky jídla pouze v plastových uzavřených nádobách – PET lahve, uzavřených kbelících nebo kanystrech.

Takto sebraný olej a tuk je po vytřídění a vyčištění využíván jako druhotná surovina v chemickém průmyslu. Jeho aplikace je možná při výrobě některých hmot nahrazujících ropné produkty, dále ve stavebnictví jako složka pro náhražku ropných maziv. Používá se jako mazivo i v dřevařském průmyslu zvláště tam, kde je kladen důraz na ekologickou šetrnost výrobku. Další využití tohoto materiálu je pro výrobu ekologických paliv nebo jejich přídavků. Nově se přistupuje k využití oleje pro výrobu ekologické energie.

Pražané od prosince 2016 odevzdali již 1 065 kilogramů olejů a tuků, které by jinak skončily v kanalizaci. V prosinci 2016 a lednu 2017 odevzdaný objem činil okolo 150 kilogramů, v únoru to bylo již přes 300 kilogramů a v březnu dokonce přes 400 kilogramů,“ upřesnila radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

„Sbírání tohoto druhu odpadu výrazně šetří životní prostředí a kanalizační síť před nežádoucím zanesením a hlavní město velmi děkuje všem, kteří použité oleje a tuky odevzdávají a umožňují jejich recyklaci,“ dodala radní Plamínková.

Zdroj: tisková zpráva MHMP a portál životního prostředí MHMP

Vytvořeno: 6. 4. 2017