Aktuální vydání

Uhříněveský zpravodaj 1/2019 (formát PDF, velikost souboru 3,61 MB)

Aktuální číslo - PDF ke stažení

Interaktivní mapa

Interaktivní mapa
MAPA PŘÍSTUPNOSTI

Bezbariérová mapa
GEOPORTÁL

Geoportál Praha

Datum a čas

Dnes je čtvrtek, 24. 1. 2019, 5:34:11

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Svátek

Dnes je 24.1.2019

Svátek má Milena

Zítra má svátek Miloš

Aktuální počasí

Počasí dnes:

24. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle slabé sněžení, přechodně až polojasno. Denní teploty -4 až 0°C. Noční teploty -4 až -8°C, při vyjasnění až -12°C.

Přehrát/Zastavit Další

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 17
DNES: 324
TÝDEN: 4437
CELKEM: 1293858

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0

Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Dotazy k užívání rodinných domů

Typ: Bydlení, výstavba
FAQV příštích několika článcích se budeme zabývat odpověďmi na dotazy ke změnám v povolování a kolaudaci rodinných domů.

V příštích několika článcích se budeme zabývat odpověďmi na dotazy ke změnám v povolování a kolaudaci rodinných domů. (zdroj: časopis Z +  i ČKAIT 4/2018).  

 

Dotaz:

 Stavebník měl vydáno společné územní rozhodnutí a stavební po­volení pro stavbu RD (2015), ve kterém ve výroku rozhodnutí byla stanovena podmínka, že stavbu lze užívat jen na základě kolaudač­ního souhlasu. Jak má stavební úřad postupovat po 1. lednu 2018?

Odpověď:

Vzhledem k tomu, že pravomocné rozhodnutí je závazné pro účast­níky a pro všechny správní orgány (§ 73 odst. 2 správního řádu), musí stavebník po dokončení stavby požádat o vydání kolaudačního souhlasu. Po podání žádosti postupuje stavební úřad podle § 122 stavebního zákona.

 

Dotaz:

Stavebník dokončeného RD podá žádost na formuláři pro vydání kolaudačního souhlasu a dožaduje se jeho vyřízení. Jak má stavební úřad postupovat po 1. lednu 2018?

Odpověď:

Pokud stavební úřad obdrží žádost o vydání kolaudačního souhlasu na dokončenou stavbu, která po 1. lednu 2018 kolaudaci nevyžaduje, ani se nejedná o případ, kdy stavební úřad stanovil ve stavebním povolení, že stavbu bude možné užívat pouze na základě kolaudačního souhlasu, neprojednává ji, což stavebníkovi sdělí. Kromě vysvětlení, proč je žádost právně nepřípustná, by měl stavební úřad upozornit stavebníka na jeho povinnosti plynoucí ze stavebního zákona, zejména z § 152.

 

Dotaz:

Ve výroku společného územního rozhodnutí a stavebního povolení pro stavbu RD byla stanovena podmínka, že stavbu lze užívat jen na základě kolaudačního souhlasu a pro užívání stavby bude infrastruk­tura zhotovena a zkolaudována. Jak má stavební úřad postupovat po 1. lednu 2018, kdy byla stavba RD dokončena, přípojky jsou vybudovány a není přístupová komunikace a ke stavbě není jiný přístup než po poli?

Odpověď:

Pravomocné rozhodnutí je závazné pro účastníky a pro všechny správní orgány (viz odpověď na první otázku). Jestliže je ve stavebním povolení stanovena podmínka pro užívání stavby, která zabezpečuje návaznost na jiné podmiňující stavby, je splnění této podmínky ne­zbytné pro vydání kolaudačního souhlasu. Pokud nebude podmínka splněna, tj. pokud nebude technická a dopravní infrastruktura do­končena a zkolaudována, nelze vydat kolaudační souhlas na stavbu rodinného domu.


Vytvořeno: 10. 12. 2018
Poslední aktualizace: 10. 12. 2018 10:35
Autor: Mgr. Pavla Vinklářová