Aktuální vydání

Uhříněveský zpravodaj 2/2019 (formát PDF, velikost souboru 3,61 MB)

Aktuální číslo - PDF ke stažení

Interaktivní mapa

Interaktivní mapa
MAPA PŘÍSTUPNOSTI

Bezbariérová mapa
GEOPORTÁL

Geoportál Praha

Datum a čas

Dnes je pondělí, 18. 2. 2019, 4:57:22

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Svátek

Dnes je 18.2.2019

Svátek má Gizela

Zítra má svátek Patrik

Aktuální počasí

Počasí dnes:

18. 2. 2019

poloj

Bude skoro jasno až polojasno. Ráno místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Denní teploty 9 až 13°C. Noční teploty 1 až -3°C.

Přehrát/Zastavit Další

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 17
DNES: 395
TÝDEN: 395
CELKEM: 1324123

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0

Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Dotazy ke změnám v povolování a kolaudaci rodinných domů

Typ: Bydlení, výstavba
ilustrativní obrázekVracíme se k častým dotazům v souvislosti s novelou stavebního zákona.

Vracíme se k častým dotazům v souvislosti s novelou stavebního zákona.
(zdroj: časopis Z +  i ČKAIT 4/2018). 

 

Dotaz:

Jak správně vysvětlit pojem - stavba, jejíž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit?

Odpověď:

Posuzovat, zda se jedná o stavbu, jejíž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit, je stavební úřad povinen již od 1. července 2006 - od účinnosti zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a sta­vebním řádu (stavební zákon), tj. více než 12 let. Nejedná se o žádné nové kritérium, které by přinesla novela stavebního zákona. Jediná změna spočívá v tom, že před 1. lednem 2018 bylo toto kritérium obsaženo v § 122 stavebního zákona, a stavebnímu úřadu sloužilo k vyhodnocení, zda stavbu bude možné užívat na základě oznámení stavebnímu úřadu nebo kolaudačního souhlasu, zatímco nyní je toto kritérium obsaženo v § 119 stavebního zákona a stavebnímu úřadu slouží k vyhodnocení, zda stavba bude vyžadovat kolaudační souhlas či nikoli. Při hodnocení tohoto kritéria musí stavební úřad posoudit, zda některý z budoucích uživatelů vybíral projektanta nebo zhotovitele a zda měl možnost svými představami nebo požadavky (např. na materiály, konstrukce, dispozici, kapacitu stavby) ovlivnit výslednou podobu stavby. Zákon se zcela záměrně neomezuje pouze na vlastníka stavby, neboť má na mysli širší okruh osob, které budou stavbu využívat, a to především veřejnost. Typickým příkladem staveb, jejichž vlastnosti nemohou budoucí uživatelé ovlivnit, je nemocnice, škola, nájemní bytový dům, stavba pro obchod nebo průmysl, stavba ubytovacích zařízení, divadlo, restaurace, sportovní stadion, ale též developerské projekty rodinných domů. U všech těchto staveb je kladen důraz na ochranu veřejných zájmů, a proto nadále zůstávají stavbami, které k užívání vyžadují kolaudaci.

 

Dotaz:

Může stavební úřad pro stavbu rodinného domu, která vyžaduje nové nároky na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu, vydat společný územní souhlas a souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru?

Odpověď:

V takovém případě nelze vydat územní souhlas ani společný územní souhlas a souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru [viz věta první § 96a odst. 2 stavebního zákona: Podá-li stavebník oznámení záměru podle § 96 a ohlášení stavebního záměru podle § 105 (dále jen „společné oznámení záměru"), vydá stavební úřad společný souhlas, za předpokladu, že jsou splněny požadavky a pod­mínky §96 a 105],

Stavbu rodinného domu, která vyžaduje nové nároky na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu, může stavební úřad projednat ve společném územním a stavebním řízení. Ve společném povolení však musí stavební úřad stanovit podmínky, kterými zabezpečí návaznost na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu, tj. podmínky, ve kterých je výslovně stanoveno, že tyto podmiňující stavby musí být dokončené a povolené k užívání nejpozději k zahájení užívání stavby rodinného domu.

 

Dotaz:

Jaká je sankce, pokud stavebník začne užívat např. rodinný dům bez zajištění revizních zpráv?

Odpověď:

Pokud stavební úřad zjistí, že stavebník užívá stavbu bez provedení a vyhodnocení zkoušek a měření předepsaných zvláštními právními předpisy, pak se jedná o porušení povinnosti uložené v § 152 odst. 1 stavebního zákona [skutková podstata uvedena v § 178 odst. 2 písm. k) stavebního zákona], za což může být uložena pokuta až do výše 200 000 Kč.


Vytvořeno: 11. 2. 2019
Poslední aktualizace: 13. 2. 2019 11:02
Autor: Mgr. Pavla Vinklářová