Uhříněveský zpravodaj 7-8/2018 (formát PDF, velikost souboru 6,33 MB)

ANKETA K VYPLNĚNÍ DO 15. 9.

Anketa k vyplnění do 15. září 2018

Dnes je sobota, 18. 8. 2018, 0:30:29

Dnes je 18.8.2018

Svátek má Helena

Zítra má svátek Ludvík

18. 8. 2018

poloj

Bude skoro jasno až polojasno, v Čechách k večeru až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 27 až 31°C. Noční teploty 17 až 13°C.

Metropolitní plán je připraven k prvnímu kolu veřejného projednání

Typ: Aktuality
logoVeřejnost se může seznámit s oficiální verzí návrhu Metropolitního plánu, nového územního plánu pro Prahu. Lidé si nyní plán mohou čtvrt roku prohlížet a připravit se na připomínkování. Připomínky k návrhu bude možné zasílat po dobu 30 dnů od 27. června.

Od 16. dubna 2018 se veřejnost může seznámit s oficiální verzí návrhu Metropolitního plánu, nového územního plánu pro Prahu. Lidé si nyní plán mohou čtvrt roku prohlížet a připravit se na připomínkování. Připomínky k návrhu bude možné zasílat po dobu 30 dnů od 27. června 2018.

V návrhu Metropolitním plánu je komplexním způsobem vyjádřena vize rozvoje Prahy na příští desetiletí. Řídit se jim bude veřejná správa, investoři i občané. Plán neřeší detail jednotlivých domů a parcel, nýbrž koncepci celého města, včetně rozvoje infrastruktury nebo ploch pro novou bytovou výstavbu. „Jde o koncepci celého města o téměř 500 km2,“ vysvětlil Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR), který návrh plánu zpracoval.

Kompletní návrh plánu je zveřejněn na webu plan.iprpraha.cz. Do návrhu plánu se obtiskly desítky hodin jednání, názory odborných recenzentů i právníků, vůle státní správy, městských částí a dalších institucí. Proto jsme postupně vytvářeli další a další verze, ve kterých jsme se snažili o kompromis mezi mnoha zájmy a představami,“ dodal Boháč.

IPR chystá na příští měsíce mnoho informačních aktivit, během nichž bude plán občanům představovat. V Centru architektury a městského plánování (CAMP) bude až do konce července výstava, kde si každý bude moci návrh plánu prohlížet a doptávat se přítomných odborníků. Prahu bude také křižovat informační kontejner, který vždy na dva dny zakotví v celkem sedmnácti pražských lokalitách, aby lidé kvůli plánu nemuseli vážit cestu do centra. Veškeré informace o tom, kde je možné se s plánem seznámit, budou k nalezení na www.iprpraha.cz.

Mezi hlavní cíle Metropolitního plánu patří zamezit rozšiřování zástavby do krajiny na periferii města. Namísto toho prosazuje, aby se nové budovy stavěly v transformačních územích – na místě starých továren či již nepoužívaných nádraží. Plán též navrhuje nové pojetí výškové regulace. Výškové budovy tak již nebudou moci vznikat jako nahodilé solitéry. Plán navrhuje umožnit stavbu výškových budov jen v několika vybraných oblastech.

Metropolitní plán navrhuje pravidla rozvoje Prahy na příštích patnáct až dvacet let. Nový územní plán vzniká od roku 2012 a platit by měl nejpozději od roku 2023. Od 27. června budou mít občané, městské části i další instituce mít v souladu s požadavkem stavebního zákona 30 dní na podání připomínek.

Poté bude návrh plánu na základě připomínek upraven a proběhne druhé kolo veřejného projednání. Délka projednávání bude záviset na množství připomínek, které k návrhu přijdou. Jejich počet se dá odhadnout na několik tisíc. Zastupitelstvo by mělo dopracovaný návrh schvalovat v roce 2022.

Další informace k Metropolitnímu plánu jsou k dispozici na: https://drive.google.com/open?id=1dwraK-QLE74cnJDKRxnqEjXZVl2lWDqz

Vytvořeno: 18. 4. 2018
Poslední aktualizace: 16. 5. 2018 08:51