Uhříněveský zpravodaj 5/2019 (formát PDF, velikost souboru 3,71 MB)

Dnes je pátek, 24. 5. 2019, 7:20:05

Dnes je 24.5.2019

Svátek má Jana

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Evropský den národních parků

Zítra má svátek Viola

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Den Afriky
  • Mezinárodní den pohřešovaných dětí

24. 5. 2019

oblacnosde

Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Denní teploty 18 až 22°C. Noční teploty 12 až 8°C.

Na pietní akci ke konci 2. sv. války zazněly vzpomínky, poselství i modlitby

Typ: Aktuality
fotoV pondělí 6. května 2019 v 10 hodin se sešli u uhříněveského pomníku padlých zástupci vedení městské části, spolků, církví a školských zařízení, aby si připomněli konec 2. světové války.

V pondělí 6. května 2019 v 10 hodin se sešli u uhříněveského pomníku padlých zástupci vedení městské části, spolků, církví a školských zařízení, aby si připomněli konec 2. světové války. Pietním aktem, který trval 45 minut, provázel kurátor Uhříněveského muzea a kronikář Michal Klich.

V úvodu zazněla orchestrální verze skladby „Nářek Židů“ z opery Nabucco Giuseppe Verdiho. Následovaly česká, slovenská a evropská hymna v podání DPS Jiskřička. Potěšující bylo, že zazněly obě sloky jak české, tak slovenské státní hymny. Pak bylo předáno slovo 1. místostarostce MČ Praha 22 Kateřině Erbsové, která vystoupila s hlavním projevem. V něm stručně popsala události tohoto válečného konfliktu a v závěru vyzdvihla jeho oběti a jejich památku. Po projevu následovaly písně „Život je jen náhoda“ a „Škoda lásky“, kterou si zpívali vojáci při odjezdu na frontu, opět v podáním DPS Jiskřička. Poté s projevem vystoupil starosta TJ SOKOL Uhříněves Tomáš Bělina, který znovu zdůraznil především oběť milionů lidí.

Za zvuků smutečního pochodu „Pax vobis – Pokoj Vám“ k pomníku nejprve položili věnec místostarostové Kateřina Erbsová a Pavel Kosař, radní pro kulturu a školství Radovan Koutský a radní pro územní plán, životní prostředí a veřejný prostor Ondřej Lagner. Následoval společný „ekumenický“ věnec římskokatolické farnosti a Českobratrské církve evangelické položený Jaroslawem Andrzejem Batógem a Jiřím Ortem. Věnec TJ SOKOL Uhříněves položili starosta Tomáš Bělina a sestra Blanka Zajícová, za Občanský spolek Uhříněves pak členky Rady OSU Michaela Kolářová a Dagmar Marková. Věnec 162. ZO ČSBS položili předseda Libor Čermák a Hana Kubová. Postupně následovaly kytice školských zařízení, které položili zástupci vedení škol a kytice Klubu seniorů položená Eleonorou Tunzerovou a Růženou Truhlářovou. Kladení smutečních květin ukončila společná modlitba za oběti války. Pietní tradičně akt zakončila „Modlitba pro Martu“ v podání DPS Jiskřička a vyzvánění zvonů katedrály sv. Víta, Vojtěcha a Václava.

Michal Klich

Vytvořeno: 6. 5. 2019