Uhříněveský zpravodaj - leden 2020 (Strategický plán)

Online dotazník

Interaktivní mapa - odkaz otevře nové okno

Dnes je středa, 22. 1. 2020, 5:35:32

Dnes je 22.1.2020

Svátek má Slavomír

Zítra má svátek Zdeněk

22. 1. 2020

zata

Bude převážně zataženo nízkou oblačností nebo mlhavo, na horách a ojediněle i v nižších polohách až skoro jasno. Denní teploty -1 až 3°C. Noční teploty 0 až -4°C.

Pietním aktem jsme si připomněli 101 let od konce 1. sv. války a vzniku republiky

Ve čtvrtek 24. října 2019 proběhl pietní akt u Pomníku padlých.

Ve čtvrtek 24. října 2019 v 10 hodin se sešli u uhříněveského Pomníku padlých zástupci vedení městské části, spolků církví a školských zařízení, aby si společně připomněli, že tomu bude již 101 let, co skončila 1. světová válka a vznikla samostatná demokratická Československá republika.

V úvodu zazněla česká, slovenská a evropská hymna. Po uvítání bylo předáno slovo starostovi MČ Praha 22 Vojtěchu Zelenkovi, který vystoupil s projevem. V něm stručně popsal události tohoto válečného konfliktu a v závěru vyzdvihl jeho oběti a jejich památku. Po projevu následovalo položení věnců a květin. Za zvuků smutečního pochodu „Pax vobis – Pokoj Vám“ k pomníku nejprve položili věnec starosta Vojtěch Zelenka a radní Ondřej Lagner. Následoval společný „ekumenický“ věnec římskokatolické farnosti a Českobratrské církve evangelické položený P. Jaroslawem Andrzejem Batógem a Jiřím Ortem. Věnec TJ SOKOL Uhříněves položila sestra Blanka Zajícová, za Občanský spolek Uhříněves pak předsedkyně Eva Vrublová a členka Rady OSU  Dagmar Marková. Kytici 162. ZO ČSBS položili předseda Libor Čermák a Hana Kubová. Postupně následovaly kytice školských zařízení, které položili zástupci vedení škol. Po kladení smutečních květin zazněla píseň „Hospodin je můj pastýř“ a následovala společná modlitba za oběti války zakončená písní „Pie Jesu“. Pietní akt po rozloučení zakončila píseň „Už z hor zní zvon“.

Pietním aktem, který trval 35 minut, provázel kurátor Uhříněveského muzea a kronikář Michal Klich.

Více ve fotogalerii zde

Pietní akt