Uhříněveský zpravodaj 10/2018 (formát PDF, velikost souboru 6,48 MB)

Dnes je pondělí, 22. 10. 2018, 15:51:53

Dnes je 22.10.2018

Svátek má Sabina

Zítra má svátek Teodor

22. 10. 2018

poloj

Bude skoro jasno až polojasno, během dne od SZ přibývání oblačnosti a místy déšť nebo přeháňky. Ráno místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Denní teploty 12 až 16°C. Noční teploty 5 až 1°C.

CELKEM: 1199224

UCHO oslaví 20 let existence novou hrou

Typ: Aktuality
Uhříněveští ochotníci - Divadelní spolek UCHO oslaví kulaté jubileum nově nastudovanou hrou bratří Čapků ZE ŽIVOTA HMYZU 21. června od 19 hod v Divadle U22.
Přečtěte si historii souboru od začátků v sokolovně až po dnešní aktivity, které dobře znáte.

Čas rychle letí a těm, kteří se dobře baví, ještě rychleji. A tak už je to dvacet let, kdy poprvé vystoupilo několik nadšenců v uhříněveské sokolovně s divadelním představením Dalskabáty hříšná ves aneb Zapomenutý čert od Jana Drdy. Jirka Petřík, který už před třemi roky opustil jevištní prkna a vyměnil je za měkčí obláčky, si tenkrát zahrál hlavní roli čerta Trepifajxla. K němu se přidala řada osobností, které ovlivnily směřování souboru až do dnešních dnů, a to zejména Jarka Kunešová a Tomáš Bělina. Tenkrát v roce 1998 vzniklo UCHO, jehož jméno je nedílnou součástí naší městské kultury.

Nejdříve soubor vystupoval s divadelními hrami převážně v Uhříněvsi. Do roku 2006 soubor nastudoval více jak deset divadelních her, mezi nimi můžeme zmínit muzikál Limonádový Joe, Hrátky s čertem nebo Večer tříkrálový. Soubor se účastnil několika divadelních přehlídek a poznával, co vše takové divadelní ochotničení obnáší. Ve zmíněném roce však přišel významný zlom v jeho „životě“. Sokolovna byla prodána a soubor několik let vyčkával, jak se vyvine situace po výstavbě nového divadla. Tuto dobu vyplnil zkouškami v uhříněveském muzeu, a to pohádkami pro nejmenší, se kterými jezdil hlavně po školkách v blízkém okolí.

Bohužel později soubor pochopil, že stálá zkušebna je už minulostí a musí se adaptovat v nových podmínkách. Zařídil si časem možnosti zkoušek v divadelním sále U Boudů v Kolovratech, v Lipanské hospůdce a v seniorském klubu v Uhříněvsi. Do souboru přibylo několik nových mladých členů a začaly se cvičit další divadelní hry pro dospělé. Z důvodů nového fungování plnohodnotného divadla a častých představení profesionálních souborů začaly převažovat v místním repertoáru kusy, vlivem kterých se soubor musel začít snažit o vyšší kvalitu, technickou a scénickou nápaditost, aby alespoň částečně vyrovnal „skóre“.

V posledních letech se nastudovalo několik divácky úspěšných děl, mezi něž se zařadila například detektivní Past na myši, francouzská komedie Bez obřadu, nebo adaptace pohádky H. CH. Andersena Malá mořská víla Nad hladinu.

Největší úspěchy nyní ochotníci sklízí při akcích pro město, mezi něž patří již 40. ročníku Popolesu, vánoční putování za betlémským světlem, pochod pro Karla IV. a loni nová akce Stezka odvahy.

Pro významné kulatiny povolal soubor opět do svých řad osoby, které spolkem za jeho dvacetileté putování prošly, a 21. června budete moci sami posoudit, zda je soubor již vyzrálým ochotníkem, nebo se stále potácí ve svých nevyspělých začátečnických letech. Od 19.00 budete v uhříněveském divadle svědky vystoupení z pera Karla a Josefa Čapků Ze života hmyzu v režii Daniela F. Jenšíka a Lukáše Bárty. Součástí oslavného představení bude i fotografická výstava připravená Petrem Kořínkem a krátký dokument o vzniku souboru.

Oslavte dvacet let s námi!
Těšíme se na vás DS UCHO

Vytvořeno: 1. 6. 2018