Uhříněveský zpravodaj 1/2019 (formát PDF, velikost souboru 3,61 MB)

Dnes je čtvrtek, 24. 1. 2019, 6:07:17

Dnes je 24.1.2019

Svátek má Milena

Zítra má svátek Miloš

24. 1. 2019

zata

Bude oblačno až zataženo, ojediněle slabé sněžení, přechodně až polojasno. Denní teploty -4 až 0°C. Noční teploty -4 až -8°C, při vyjasnění až -12°C.

Popis a počet obyvatel správního obvodu a městské části

Hlavní město Praha je rozděleno na 57 městských částí, které vykonávají svoji samosprávu, mají svá zastupitelstva a starosty.

11. 3. 2014 Zobrazit více

Popis znaku

Modrý štít, jehož spodní část vyplňuje půda písčité barvy, z níž vystupuje městská brána se dvěma věžemi a po obou stranách připojenými částmi městské hradby, všechny tyto stavby mají cimbuří a skládají se z kvádrů stříbrné barvy. Městská brána je opatřena zlatou do polovice zdviženou padací mříží, každá z obou věží má okno zlatě zamřížované, pak červenou valbovou střechu se dvěma zlatými makovicemi.

Obě věže jsou pod okny zdobeny štítky, z nichž štítek na pravé věži je od vrchního pravého rohu nakoso stříbrnou barvou nad černou rozdělen (erb Smiřických), štítek pak na levé věži obsahuje ve stříbrném poli červený kříž se širokými konci, jehož ramena vybíhají do dvou špicí (znak templářů).

znak městské části Praha 22 - klikněte pro zvětšení

Před městskou branou svatý Jiří usmrcuje draka. Postava světce je oděna železným brněním, zelenou suknicí a červeným, žlutě podšívaným pláštěm. Se hřbetu vzpínajícího se bílého oře, červeně vystrojeného, vráží kopí do oheň soptícího jícnu okřídleného zeleného netvora, jenž se svíjí pod koněm. Na horním kraji štítu, který je obklopen ozdobnou obrubou bronzové barvy, spočívá stříbrná zděná koruna s pěti viditelnými výběžky.

10. 3. 2014 Zobrazit méně

Uhříněves

Historie Uhříněvsi se začala psát ve 13. století. Nejstarší písemné dochované záznamy pocházejí z roku 1227, kdy se pod názvem Vgrinewez objevuje ve výčtu lokalit.

10. 3. 2014 Zobrazit více

Pitkovice

Název vznikl z označení ves lidí Pitkových. První zprávy pocházejí z roku 1234, kdy prvním doloženým vlastníkem tvrze byl Ota z Pitkova. Stejně jako Uhříněves patřila ves koncem 13. století řádu Templářů.

9. 3. 2014 Zobrazit více

Hájek

Jeho historie se začala psát již ve 14. století. Víska se jménem, které snad není třeba vysvětlovat, je doložena v roce 1313.

8. 3. 2014 Zobrazit více

Historie vlakové trati a nádraží v Uhříněvsi

od zahájení provozu v roce 1871

Petra Vaňková, 10. 9. 2013 Zobrazit více