"Včerejší mimořádné zastupitelstvo představilo hlavní scénáře záchrany stavby pitkovického polyfunkčního domu," potvrdil starosta Tomáš Kaněra (ANO)

Mimořádné zasedání ZMČ v pondělí 5.9.2022 mělo na svém programu jediný bod a to důsledky krachu stavební firmy Raeder & Falge, kvůli němuž došlo k zastavení projektu pitkovického polyfunkčního domu.

Praha, 6.9.2022 - Včerejší mimořádné zasedání zastupitelstva městské části Praha 22 mělo na svém programu jediný bod a to důsledky krachu stavební firmy Raeder & Falge, kvůli němuž došlo k zastavení projektu pitkovického polyfunkčního domu s plánovanou školkou pro 112 dětí. Větší část programu bylo věnováno rozboru situace a návrhům jejího řešení, které vypracovalo současné vedení MČ. V závěru byl věnován prostor také hledání viníků, který byl ukončen usnesením zastupitelů o nutnosti podání trestního oznámení za poškozování majetku a dobrého jména MČ.

Významná stavba pitkovického polyfunkčního domu skončila náhle stejně jako desítky podobných staveb po celé ČR, když jejich stavitel, stavební společnost Raeder & Falge, v létě zkrachoval. Stalo se tak krátce poté, co se do médií dostaly informace o zmanipulovaných stavebních zakázkách na pražském magistrátu představiteli STAN (tzv. kauza Dozimetr).

Při následném auditu se ukázalo, že i výběr firmy Raeder & Falge na Praze 22 za exstarosty Vojtěcha Zelenky (STAN) v letech 2018-2021 provázely manipulace se smlouvami, navyšováním ceny zakázky, úprava smluv bez vědomí Rady MČ atd. Důsledkem toho je zastavení stavby a pravděpodobné finanční ztráty MČ v odhadu 50-60 milionů Kč.

"Od té chvíle, kdy se nám majitelka Raeder & Falge přiznala ke kontaktům s protagonisty kauzy Dozimetr, věděli jsme, že je zle," líčí starosta Tomáš Kaněra snahu vedení MČ během léta zachránit, co se dá a intenzívní letní činnost na jejich záchranu.

"Vstoupili jsme proto ihned v jednání s novýni majiteli Raeder & Falge a také s podobně postiženými městy jako je Praha 16 a Přelouč nebo Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje. Prioritně jsme museli ale vyřešit zabezpečení opuštěné stavby. Převzali jsme kamerový bezpečnostní systém, kontaktovali jsme státní a městskou policii a s bývalým stavbyvedoucím domluvili ochranu stavby. Poté jsme dali dohromady široký právní tým, který měl zkušenosti s insolvenčním právem, jak postupovat dál, abychom zachránili co se dá. Tým provedl interní audit a na jeho základě jsme svolali toto mimořádné zastupitelstvo MČ."

Starosta T. Kaněra pak představil na včerejším zasedání několik scénářů dalšího vývoje s vyhodnocením pravděpodobnosti a efektivity jednotlivých řešení. Za zásadní přitom označil zodpovědnost MČ za situaci rodin, které počítaly s umístěním svých děti v pitkovické školce od příštího školního roku. Za nejvhodnější řešení označil stavbu dočasné nové školky z prefabrikovaných modulů, stejně jako byly v létě postaveny 4 třídy v ZŠ U Obory.

"Je to časově i finančně nejlepší řešení této katastrofy, s nímž máme navíc dobré zkušenosti z letoška," shrnul na závěr svého vystoupení.

Datum vložení: 6. 9. 2022 23:55
Datum poslední aktualizace: 6. 9. 2022 23:55