Online vernisáž a diskusní večer o logistických centrech a architektuře v české krajině.
První vernisáž v galerii rekonstruovaného Uhříněveského muzea proběhne online. Pojali jsme ji jako diskuzní minipanel s architekty a autory knihy Krajiny logistiky: Ocelová města, krajinnou ekoložkou a dalšími, kteří mají k tématu co říct. Součástí večera bude představení publikace Ocelová města, která se stejně jako stejnojmenná výstava zabývá přepravou zboží v širokých souvislostech od urbanismu, architektury, přes ekologii či pracovní podmínky.
Nejjednodušší možná architektura podpírá a obaluje složitý komplex triviálních procesů logistiky. Za poslední tři roky se celková plocha skladů u nás zdvojnásobila. Kombinace levné práce, centrální polohy a rozmachu online nakupování tu připravila ideální podmínky pro současný explozivní růst logistických parků. V poměru k HDP jich máme už téměř dvakrát více než v Polsku a třikrát více než v Maďarsku a na Slovensku. Co z toho plyne pro naši budoucnost?
Skladové haly na poli a chránění motýli. Jak to jde dohromady? Většina lidí vnímá industriální zóny a ochranu přírody jako dva protipóly. Nemusí tomu tak ale být vždy. Dokonce existují možnosti, jak z takových ploch vytvořit velmi zajímavé biotopy pro chráněné druhy. Jaké nástroje je třeba použít, aby se to povedlo? Jak důležitá je zde role investora, obce a odborníků? Přednášku nabitou příklady z praxe a konkrétními postupy povede krajinná ekoložka Kateřina Lagner Zímová, která se v rámci své práce věnuje hodnocení vlivu zásahu na přírodu a krajinu a její autorizací jsou vybaveny desítky industriálních budov po celé ČR.
Uvedou vás a moderují členové spolku Praha Nejvíc Lina Procházková a Pavel Kappel.
Přenos proběhne na FB Praha Nejvic: https://fb.watch/3LJqqKkflS/