Praha 22 - Zjednodušená verze stránek

Kdy: 26. 5. 2024 19:30

Kde: Kostel Všech svatých v Uhříněvsi

Antonio Vivaldi

Při koncertu k 10. výročí pěveckého sboru Akordum se můžete těšit nejen na pěvecký sbor, ale také na celý orchestr a profesionální sólisty.

Typ akce: hudba (koncert, vážná hudba, zpěv, sbory)

Akordum pro letošní jaro sáhl k Vivaldiho Credo e moll v úpravě Ondřeje Kunovského pro ženský sbor a orchestr a Dixit dominus D dur RV 595 pro sóla, smíšený sbor a orchestr. Sbor vystoupí v místním kostele Všech svatých.  Spolu se sborem a orchestrem vystoupí profesionální sólisté.

Akci pořádá ženský pěvecký sbor Akordum působící v Uhříněvsi po dobu 10 let s podporou MČ Praha 22.

Antonio Vivaldi (1678–1741)

Těžko si dnes představíme, že chybělo málo k tomu, aby Vivaldiho hudba upadla v zapomnění.
Tento skladatel byl za svého života známý a slavný po celé Evropě a výraznou stopu zanechal i v českých zemích. Autor čtyřiceti oper a také novátorské formy houslového koncertu, jehož cyklus Čtvero ročních období představuje dnes přitažlivý vstup do světa vážné hudby pro mnoho dětí a mladistvých, ke sklonku života již nebyl na výsluní a zemřel ve Vídni v ústraní.

Rodil se totiž nový styl – klasicismus – a skladby překonaného baroka se již znovu nevydávaly. Jedině díky renesanci zájmu o dílo J. S. Bacha v druhé polovině devatenáctého století došlo posléze i k obnově zájmu o dílo jeho předchůdců v čele s Vivaldim. O Bachově oblibě Vivaldiho svědčí fakt, že napsal třináct transkripcí jeho houslových koncertů, což vlastně upozornilo na Vivaldiho tvorbu. Na začátku dvacátého století došlo k obnově zájmu o Vivaldiho koncerty, s velkým zpožděním došlo i k výzkumu a provádění jeho duchovních skladeb.

Sbor Akordum

Pěvecký sbor Akordum vznikl pod záštitou Divadla U22 a Domu UM na podzim 2014
v Praze-Uhříněvsi. Sbor založil hudební skladatel, dirigent a student Pražské konzervatoře
Jiří Trtík. Od roku 2016, po Jiřího odchodu za studiem hudby za velkou louži, sbor vede Ondřej Kunovský, v té době student Pražské konzervatoře, později HAMU.

V současnosti tvoří sbor přes 20 aktivních členek žijících převážně v Uhříněvsi a okolí. Z původně volnočasového kroužku pro dospělé se postupem času vyvinul komorní ženský sbor s větší uměleckou ambicí, který se snaží neustále na sobě pracovat a zlepšovat, v čemž nám výrazně pomáhá intenzívní spolupráce se studenty HAMU a Pražské konzervatoře i dalšími profesionálními hudebníky. Sborový repertoár se zaměřuje především na klasickou hudbu.

Loňský koncert

Adresa místa konání