Osoby s autismem mohou mít průkaz, který ulehčí v těžce zvladatelných situacích. Držitel průkazu či jeho zákonný zástupce může využít například možnosti přednostního ošetření u lékaře, při jednání s policií, záchranáři, úředníky, pracovníky v sociálních službách, pedagogickým a dalším pracovníkům různých rezortů. Lidem, kteří přicházejí s lidmi s poruchou autistického spektra často do kontaktu, byly doporučeny nástroje, které jim výrazně usnadní komunikaci s autisty. Tento komunikační soubor může využít i laická veřejnost.
Oprávněnému žadateli může průkaz vydat a potvrdit jeho registrující: praktický lékař pro děti a dorost/praktický lékař nebo dětský klinický psycholog/klinický psycholog nebo pedopsychiatr/psychiatr. Průkaz osoby s PAS je vydáván bezplatně.
Porucha autistického spektra (dále jen „PAS“) je „neviditelným“ handicapem. Lidé s PAS vypadají na první pohled zdravě. Hlavní deficit osob s PAS je v odlišném vnímání, porozumění a sociální komunikaci. K tomu se často druží přecitlivělost na různé podněty (zvuky, světla, barvy, pachy, doteky a další), která může člověku s PAS působit až fyzickou bolest. Proto jsou veřejnosti nepochopitelné jejich až neadekvátní reakce.
Více informací na webu Ministerstva zdravotnictví