Praha 22 - Zjednodušená verze stránek

Aktuální zpravodajství - Výstraha před extrémně silným větrem - orkánem

ilustrativní ikona

Výstraha ČHMÚ varuje před EXRÉMNĚ silným větrem
Od nedělní 22:00 hod do pondělí 6:00 hod platí na územní hl. města Prahy oranžový (vysoký) stupeň nebezpečí. Během pondělí až do 13:00 se stupeň nebezpečí zvýší na červený (extrémní) stupeň ohrožení.

Varování před extrémním větrem pro občany Prahy 22. Prosíme, šiřte mezi své sousedy.

Český hydrometeorologický ústav zvýšil výstrahu před extrémně silným větrem v souvislosti s orkánem Sabine. Ten by měl dosáhnout rychlosti až 125 km/h.

Od nedělní 22:00 hod do pondělí 6:00 hod platí na územní hl. města Prahy oranžový (vysoký) stupeň nebezpečí. Během pondělí až do 13:00 se stupeň nebezpečí zvýší na červený (extrémní) stupeň ohrožení.

Jsou očekávána rozsáhlá poškození stromů a lesních porostů, vyvracení stromů, škody na majetku a některých budovách. Žádáme všechny občany, aby se nezdržovali na místech, kde hrozí pád stromů - především pak v uhříněveské Oboře. Rodiče dětí ZŠ U Obory prosíme o maximální ostražitost během zítřejšího rána v ulici Vachkova a Morávkova a informování starších žáků, kteří chodí sami.

Dá se taktéž očekávat přerušení dodávek elektrické energie a ranní komplikace v železniční dopravě, kdy mohou spoje nabírat zpoždění v řádu několika desítek minut, či mohou být zcela zrušeny z důvodu pádu stromů na koleje. Doporučujeme plně nabít vaše mobilní telefony, popř. powerbanky. Výrazně ztížená může být i chůze, při které hrozí nebezpečí úrazů především u starších osob se zhoršenou mobilitou.
ČHÚ doporučuje vyjíždět zítra dopoledne autem jen v nejnutnějších případech, hrozí, že díky větru budou vozidla hůře ovladatelná.

Žádáme všechny občany, aby si zajistili okna a dveře. Volné předměty na balkónech či zahradách prosím upevněte. Automobily, pokud stojí v blízkosti stromu, prosím přeparkujte na bezpečnější místo. Toto doporučení se týká především aut, které stojí v ulicích Vachkova a Morávkova.

Děkujeme, že svým preventivním chováním pomůžete omezit škody na zdraví a na majetku na minimum.

Výstraha ČHMÚ před extrémně silným větrem pro Prahu
Platnost: od 10.2.2020 06:00 do 10.2.2020 13:00

Extrémně silný západní vítr ojediněle s nárazy nad 110 km/h.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Jsou očekávána rozsáhlá poškození stromů a lesních porostů, vyvracení stromů, škody na majetku a některých budovách. Pravděpodobná přerušení elektrických vedení. Výrazně ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení nákladního automobilu. Doporučuje se sledovat vývoj situace na internetu ČHMÚ www.chmi.cz a ve sdělovacích prostředcích, sledovat dopravní zpravodajství. Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Omezit pohyb venku a jízdy autem jen na nejnutnější potřebu. Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V nutnosti případě jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné.

Datum vložení: 7. 2. 2020 13:07
Datum poslední aktualizace: 10. 2. 2020 21:07