Praha 22 - Zjednodušená verze stránek

Pieta ke 105. výročí založení Československé republiky

Dopoledne, ve středu 25. října 2023, bylo pošmourno. A přesně v 10 hodin, když se na Husově náměstí před Legionářským domem sešli všichni k vzpomínce na 105. výročí vzniku Československé republiky a konce 1. světové války, vysvitlo zářivé podzimní slunce. Celá pieta tak dostala slavnostní nádech...

Na úvod vystoupil starosta Tomáš Kaněra. Poté položili zástupci městské části, školských zařízení, církví a neziskových organizací věnce a kytice u pomníku padlých. Celý akt tradičně moderoval kurátor Uhříněveského muzea Michal Klich a závěrečnou modlitbu pronesl P. Marian Brudny SVD.

Za městskou část věnec položili starosta Tomáš Kaněra a místostarostka a radní pro školství, kulturu, sport a spolky Bc. Hana Vagenknechtová, za 162. ZO ČSBS její předseda Libor Čermák a hospodářka Hana Kubová, společný věnec římskokatolické a evangelické církve P. Marian Brudny SVD, za TJ SOKOL ses. Blanka Zajícová, za OS Uhříněves členka rady OSU Dagmar Marková. Za ZŠ Bří Jandusů ředitel Mgr. Jiří Měchura a zástupkyně ředitele Mgr. Jitka Rothová, za ZŠ U Obory ředitelka Mgr. Ivana Vodičková a za ZŠ Vachkova ředitel PaedDr. Petr Ptáček.

V reprodukovaném hudebním doprovodu zazněly hymny ČR a SR a písně Blíž k Tobě, bože blíž, Ave Maria a Už z hor zní zvon.

Ing. Michal Klich
kurátor Uhříněveského muzea