Praha 22 - Zjednodušená verze stránek

Před 110 lety byla Uhříněves povýšena na město

logo

Dne 27. dubna 1913 povýšil František Josef I. Uhříněves na město. Velkolepé oslavy byly uspořádány 15. až 17. srpna, v předvečer narozenin císaře. My si toto výročí připomeneme 16. září na Městských slavnostech aneb Dni draka trochu jinak. Tento měsíc jsme ale získali poklad! Více v článku.

Malý příběh k významnému výročí

I dnes se sem tam podaří narazit na dávno zapomenutý střípek historie. Je nám velkým potěšením, že máme v Muzeu Říčany tak bdělého kolegu Mgr. Radka Holodňáka, který dostal za úkol vyklidit nepoužitelné a velmi znečištěné věci, které ležely dlouhá léta na půdě říčanské radnice.

Mezi předměty, které měly být zlikvidovány, objevil velký kartón s fotografiemi. Když se po oprášení pod silnou vrstvou prachu objevili uhříněveští zastupitelé, zavolal nám, skromně se ptal, zda máme o fotografie zájem a omlouval se za jejich stav. Ochotně hned předmět přivezl a byl rád, že neskončí na sběrném dvoře.

A světe div se, i takto může dnes vypadat poklad. Ten zaprášený a velmi znečištěný kartón je tablo, které bylo zhotoveno v roce 1913 u příležitosti povýšení Uhříněvsi na město. Vyobrazení zastupitelé po dlouhou dobu o povýšení usilovali, a nakonec se jim to 27. dubna 1913 podařilo. Uhříněveské muzeum mělo doposud k dispozici pouze jeho malé reprodukce a dnes máme i velkoformátový originál. Snad se v budoucnu najdou finance na restaurování.

Nově objevené originální tablo z roku 1913 - Městské zastupitelstvo Uhříněvsi.  (Zdroj: Uhříněveské muzeum, Fotografie pocházejí z fotoateliéru pana J.A. Neumanna v Praze)

Děkujeme Muzeu Říčany a speciálně Mgr. Radkovi Holodňákovi a těšíme se na budoucí spolupráci. Možná nás čekají i další milá překvapení.

Hana Spěšná

Datum vložení: 27. 4. 2023 8:00