Praha 22 - Zjednodušená verze stránek
+

Recykluj mobil - certifikát společensky odpovědné instituce - Městská část Praha 22

logo

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili projektu REMOBIL – Recykluj mobil. Zde můžete nahlédnout na výsledky sběru ve formě certifikátu společensky odpovědné instituce - Městská část Praha 22.

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili níže uvedeného projektu REMOBIL – Recykluj mobil.

Výsledky sběru jsou formou certifikátu společensky odpovědné instituce - Městská část Praha 22 k nahlédnutí zde (861.19 kB).

Kampaň přinesla celkem 2 782 sesbíraných mobilních telefonů, 27 820 Kč pro Jedličkův ústav a školy, 109 zapojených městských částí, obcí, knihoven, firem a institucí a k tomu emise snížené o 7 317 kg CO2.

vyhodnocení kampaně recykluj mobil 2023

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Městská část Praha 22 se i v letošním roce zapojuje ve spolupráci se společností Remobil, z.s. do neziskového projektu REMOBIL – Recykluj mobil - charitativně ekologického sběru starých a nepotřebných mobilních telefonů, určeného pro všechny obyvatele Prahy a zaměstnance různých úřadů, firem a institucí.

Sběrná a osvětová kampaň „100 gramů pro přírodu“ proběhne od 1. 5. 2023 do 5. 6. 2023. Kampaní opět podpoříme dlouhodobého partnera společnosti Remobil, z.s., kterým je Jedličkův ústav a školy, a to věnováním 10 Kč z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat takové množství nepotřebných mobilů, díky němuž by bylo možné přispět Jedličkově ústavu na obnovu dětského tábora pro hendikepované, konkrétně na vybudování bezbariérové chatky, opravu přístupových cest a nájezdů do současných chatiček. Celkově je pro tento účel již vysbíráno 250 tisíc Kč.

Mobilní telefon je drobné zařízení, které se nám snadno vejde do kapsy, jeho hmotnost je zhruba 100 gramů. Nicméně je spočítáno, že za celým životním cyklem mobilu se skrývá 1000x více materiálů a odpadů, tedy asi 100 kg. Výroba mobilu je tedy extrémně energeticky a materiálově náročná. Recyklací a zejména potom prodloužením životnosti mobilu (opravy, využití komponent z použitých mobilů na náhradní díly, nekupovat si každé 2 roky nový mobil atd.) kompenzujeme tyto negativní dopady na naše životní prostředí.

Hlavním cílem celé kampaně je změna stavu, kdy se mobilní telefony hromadí v domácnostech a znamenají tak do budoucna environmentální problém. Proto se snažíme všem nabídnout co nejjednodušší způsob, jak se nepotřebných telefonů zbavit. Cílem kampaně v Praze je sebrat od Pražanů desítky tisíc nepotřebných mobilů, kterých je zde odhadem 1,4 milionu kusů. Díky recyklaci a opětovnému využití pomáháme lidem a chráníme přírodu. Z každého telefonu se přispívá 10 Kč na charitativní účely a díky recyklaci mobilů dochází k opětovnému využití surovin, jako jsou například drahé kovy, plasty, železo, sklo. To v součtu znamená významné úspory vody a snížení produkce ekvivalentu CO2. Oboje vzniká nebo se spotřebovává právě třeba při těžbě nerostných surovin nutných pro výrobu nových mobilních telefonů.

Sběrný box pro odkládání nepotřebných mobilů bude od 1.5.2023 do 5.6.2023 k dispozici během provozní doby budovy radnice Úřadu městské části Praha 22, Nové náměstí 1250/10, Praha 10 ve vestibulu u stávajících sběrných nádob na použitá elektrozařízení, světelné zdroje, tiskařské tonery a baterie. Stačí přijít a nepotřebný mobil zde bezplatně do sběrného boxu odevzdat.

Kampaň podporuje sběrnými místy i mediálně několik městských částí, dalším neméně významným partnerem tohoto projektu se stala Zásilkovna, díky níž je možné bezplatně odevzdat nepotřebné mobily v zalepené krabičce na jakékoliv podací pobočce – stačí znát kód 98765259 pro bezplatné předání. Stálými sběrnými místy pro odevzdání vysloužilých mobilů od občanů se od 18.3.2023 stávají také pobočky T-Mobile. Mapu poboček Zásilkovny, T-Mobile a další podrobnosti a informace naleznete na www.100gramuproprirodu.cz, https://remobil.cz/, https://zrecyklujtel.cz/.

Zbavte se svého nepotřebného mobilního telefonu v rámci projektu REMOBIL. Můžete tak opravdu pomoci. Děkujeme, že se s námi zapojíte, děkujeme za každý odevzdaný mobil.

leták Recykluj mobil (2.26 MB)

recykluj mobil

Zdroj: Projekt REMOBIL