Uhříněveský zpravodaj - duben 2020 (formát pdf, velikost souboru 3,21 MB)

Interaktivní mapa - odkaz otevře nové okno

Dnes je pátek, 10. 4. 2020, 13:07:32

Dnes je 10.4.2020

Svátek má Darja

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Velký pátek

Zítra má svátek Izabela

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Bílá sobota
  • Mezinárodní den solidarity osvobození politických vězňů
  • Světový den Parkinsonovy choroby
  • Mezinárodní den boje proti hluku

10. 4. 2020

obl

Bude polojasno až oblačno. Denní teploty 16 až 20°C. Noční teploty 6 až 2°C.

CELKEM: 1966585

Praha 22 pomáhá svým občanům

Typ: Aktuality
V době kdy byly roušky nedostatkovým zbožím i pro lékaře či pracovníky v sociálních službách se Městská část Praha 22 se rozhodla aktivně přistoupit k řešení této krize. Celý týden vykupovala od občanů šité roušky za 50 Kč a následně ihned distribuovala zdravotníkům, pečovatelům, policistům, ale i na poštu, prodavačům a pokladním v obchodech či seniorům nad 70 let. Prodej zbylých látkových roušek vynesl za první den 45.000 korun - na charitativní účely.

V době kdy byly roušky nedostatkovým zbožím i pro lékaře či pracovníky v sociálních službách se Městská část Praha 22 se rozhodla aktivně přistoupit k řešení této krize. Celý týden vykupovala od občanů šité roušky za 50 Kč a následně ihned distribuovala zdravotníkům, pečovatelům, policistům, ale i na poštu, prodavačům a pokladním v obchodech či seniorům nad 70 let.

„Vlna solidarity byla obrovská, až nás to překvapilo. Někteří občané nosili roušky do podatelny i zdarma,“ říká starosta Prahy 22 Vojtěch Zelenka (STAN). Za celý týden Praha 22 vykoupila roušky za zhruba 70 000 korun. „Nejnáročnější byla distribuce roušek. Nechtěli jsme s nimi plýtvat a dávat je někam, kde si je lidé sami rozeberou. V první fázi bylo nutné zabezpečit, aby byl dostatek roušek pro lidi v první linii – kromě zdravotníků a policistů i třeba našim pečovatelům nebo prodavačům,“ popisuje distribuci roušek místostarostka Kateřina Erbsová (Praha 22. Naše město). A doplňuje: „Každý den jsme obvolávali lékaře a další potřebné a roznášeli roušky, později i dezinfekci. Lidé nám sami psali a volali, kde roušky chybí.“

Po první linii přišli na řadu senioři v Domech s pečovatelskou službou, kde byly rozdány papírové i šité roušky. V pondělí 23. března odpoledne přišla zásilka pro občany Prahy 22 od státu s 900 kusy roušek. Praha 22 má zhruba 12 000 obyvatel a tak radnice řešila, jak roušky rozdělit. Rada města se rozhodla dát občanům i šité roušky, kterých se za týden sešlo kolem dvou tisíc. „Poptávka od lékařů už byla pokrytá, ti mají nyní zájem zejména o respirátory, bez těch nemohou ordinovat, proto jsme se rozhodli větší část roušek, která nám zbyla dát našim občanům. Protože jich bylo i tak málo, řešili jsme jak to udělat,“ vysvětluje rozhodnutí radnice starosta.

Nakonec řešení našli. Papírové roušky rozdávají zdarma a látkové roušky prodávají občanům za 50 Kč a vybrané peníze půjdou na charitativní účely. Ve veřejné anketě občané sami rozhodnou, kam peníze poputují. „ Za první den prodeje jsme vybrali 45 000 korun, občané nám sami dávají i víc, jsou rádi, že mají roušky pro svou rodinu a ještě svými penězi přispějí na dobrou věc,“ popisuje zkušenost ze stánku Kateřina Erbsová.

„Fronty naštěstí nejsou nijak velké, lidé dodržují rozestupy a jsou rozumní. Měli jsme strach, že pokud roušky dáme všechny zdarma, tak se nám zaplní náměstí, což samozřejmě v této době nechceme. Další obavou byl strach ze spekulantů, kteří si roušky naberou a pak prodají dráž. Počet roušek na osobu je omezený, cílem je hlavně, aby se roušky dostaly k těm, kteří si je sami ušít neumí,“ doplňuje místostarostka.

Radnice také ihned po začátku koronavirové epidemie zřídila svépomocnou facebookovou skupinu Praha 22 – Lidé lidem, kde lidí sdílí nabídky a poptávky pomoci a z jejíchž členů se sestavil seznam dobrovolníků, kteří seniorům vozí nákupy, léky, venčí psy. Zřídila také linku pro seniory, kam si o tuto pomoc mohou zavolat – 606 023 064.

Během týdne Praha 22 zprovoznila aplikaci Mobilní rozhlas, od něhož si slibuje dostat informace blíž i k občanům, kteří se na internetu a facebooku tolik nepohybují.

„Děkujeme všem našim občanům, kteří se do pomoci zapojili. Je hezké vidět, jak se na sebe lidé mohou navzájem spolehnout,“ uzavírá starosta Vojtěch Zelenka.

Vytvořeno: 25. 3. 2020
Poslední aktualizace: 25. 3. 2020 13:08