Praha 22 vyhrála soutěž Úřad roku „Půl na půl“ – respekt k novým příležitostem

Městská část Praha 22 obsadila první místo v prestižní celostátní soutěži, pořádané Ministerstvem vnitra, Úřad roku „Půl na půl“ – respekt k rovným příležitostem. Ve čtvrtek 9. června 2016 převzala ocenění za skvělou práci v oblasti rovných příležitostí, sociální a prorodinné politiky tajemnice úřadu Olga Jandová.

Městská část Praha 22 obsadila v jubilejním 10. ročníku soutěže Úřad roku „Půl na půl“ – respekt k rovným příležitostem první místo v kategorii větších obcí (II. a III. typu). Získala tak ocenění za skvělou práci v oblasti rovných příležitostí, personální, sociální a prorodinné politiky a to jak chováním k vlastním zaměstnancůma zaměstnankyním, tak prací pro veřejnost.

Na půdě Ministerstva vnitra, které soutěž organizuje, si ve čtvrtek 9. června 2016 převzala ocenění tajemnice Olga Jandová.

Dvacetičlenná odbornáporota hodnotila širokou škálu služeb z oblasti rovných příležitostí, sociální a prorodinné politiky, které úřad poskytuje občanům, ale i vlastním zaměstnancům a zaměstnankyním.
A zdaleka nešlo pouze o problematiku rovnosti žen a mužů. Hodnotilo se velmi mnoho kritérií, např. podpora žen vracejících se z mateřské a rodičovské dovolené a to jak formou kurzů, tak možností pružné pracovní doby a částečných úvazků, péče o seniory, ale i rozšíření úředních hodin, aby naopak nebyli znevýhodněni pracující v standardní pracovní době. Sledovaly se i praktické věci – přizpůsobení veřejných prostor pro rodiče s kočárky, malými dětmi, osoby špatně pohyblivé a to nejen ve veřejných prostorech, ale i v celkovém urbanismu města.

Součástí slavnostního vyhlášení byla i diskuze u kulatého stolu s vítězi jednotlivých kategorií, kde Olga Jandová, a v odpoledním bloku i konzultantka pro rovné příležitosti Kateřina Kaňoková, popsaly příklady dobré praxe, které se v naší městské části podařilo realizovat. Hlavním tématem bylo Otevřené informační centrum, které funguje 58 hodin týdně, včetně soboty, jehož součástí jsou občanské poradny a kde jsou zaměstnány maminky s malými dětmi na sdílené pracovní úvazky. Radnice podporuje také vzdělávací kurzy pro seniory a ženy s malými dětmi a starší 50 let při snaze o návrat na pracovní trh.

Soutěž organizuje Ministerstvo vnitra České republiky ve spolupráci s Alternativou 50+, Fórem 50 % a Gender Consulting. V letošním ročníku bylo odevzdáno 98 dotazníků, oproti loňskému ročníku, kdy se jich sešlo o 35% méně.

Kompletní výsledky a kritéria soutěže se můžete dočíst na stránkách Ministerstva vnitra ZDE.

O soutěži pohledem Svazu měst a obcí ČR si můžete přečíst ZDE.

Diplom

Olga Jandová převzala diplom