Úřad městské části Praha 22 prošel úspěšně GARPem

GARP certifikát

- globálním auditem rovných příležitostí

Na úřadě městské části Praha 22 probíhal, v měsících červenci až září, globální audit rovných příležitostí (GARP). Tento audit mapoval, analyzoval a shrnoval veškeré aktivity a procesy, které úřad realizuje v oblasti rovných příležitostí, genderu/diverzity, sociální politiky, prorodinné politiky, personální a komunikační politiky úřadu. Audit byl realizován profesionální společností GENDER Consulting, s.r.o., akreditované u Ministerstva vnitra, která je odborným garantem v oblasti rovných příležitostí, dlouhodobě například spolupracuje s Ministerstvem vnitra v rámci soutěže Úřad roku půl na půl – respekt k rovným příležitostem. Tímto auditem Úřad městské části Praha 22 získal ucelený dokument a přehled v příležitostech, které lze v oblasti rovných příležitostí, v oblasti personální politiky a v oblasti komunikace realizovat v budoucnu a rozšiřuje také do budoucna potenciál v čerpání dotací v oblasti rovných příležitostí a její široké škále, které se pro oblast veřejné správy připravují.

Oblasti, na které se GARP zaměřil:

1. Rovné příležitosti a prorodinná politikav této oblasti se audit zaměřoval na mapování rovných příležitostí uvnitř úřadu a sledoval také všechny aktivity úřadu v této oblasti směrem ven do regionu, politiku komunitního plánování a projekty zaměřené na podporu mezigenerační solidarity.

Hodnocení - úřad získal velmi dobré hodnocení. Jedná se o oblast, kde se  úřad silně angažuje – téma rovných příležitostí je podporováno. Velkým benefitem je Poradna pro rovné příležitosti, kde je všem občanům Prahy 22 poskytováno zdarma poradenství v této oblasti. Naučili se zde chodit pro odbornou radu ženy, senioři i osoby se zdravotním postižením. Mohu konstatovat, že tato Poradna je vytížena a že lidé této Poradny využívají zejména pro poradenství v oblasti pracovní legislativy, pro tvorbu životopisů a motivačních dopisů, pro přípravu na pracovní pohovor a pro bilanční diagnostiku.

2. Genderová a diverzitní politika – zde je třeba konstatovat, že Úřad městské části Praha 22 se k genderovému mainstreamingu a rovným příležitostem zavázal pod mou garancí již v roce 2013, již na přelomu roku 2012/2013 jsme nechali provést genderový audit úřadu. V této části se tedy GARP zaměřil na analýzu aktivit, vzešlých z doporučení genderového auditu a výstupu v roce 2013 a mapoval shrnutí toho, co se podařilo zrealizovat v této oblasti v letech 2013 – 2015.

Hodnocení - také v této oblasti úřad získal velmi dobré hodnocení, což dokládá skutečnost, že Úřad městské části Praha 22 se umisťuje opakovaně na předních příčkách v rámci soutěže „Úřad roku půl na půl – respekt k rovným příležitostem“ a působí v této oblasti jako příklad dobré praxe pro ostatní subjekty veřejné správy. Aktivity, které úřad v oblasti rovných příležitostí a genderu podniká, je možné vidět také na webu městské části, kde je ikona gender mainstreaming/rovné příležitosti.

3. Personální a komunikační politika – zde se audit zaměřil na proces výběru zaměstnanců/kyň, jejich vzdělávání a motivaci, dále se zaměřil na analýzu stávající organizační struktury, na vnitřní a vnější komunikaci úřadu a způsoby hodnocení zaměstnanců/kyň.

Hodnocení - úřad získal velmi dobré hodnocení v oblasti vnější komunikace a PR směrem do regionu Z individuálních a skupinových rozhovorů vzešla spokojenost s webem městské části, seniory byla oceňována maximálně zjednodušená a názorná navigace, kdy je obsah zobrazen velkým písmem pro lepší orientaci a je možné si jej nechat také předčítat. Kladně byl hodnocen také „nový“ zpravodaj, který nyní občané vnímají jako srozumitelnější a přehlednější. V budoucnu plánujeme ještě více komunikovat s občany, nabízí se například využití sociálních sítí.

V otázce personální politiky a vnitřní komunikace byl náš úřad hodnocen průměrně. Těmito oblastmi jsme se nyní začali zabývat, protože si uvědomujeme fakt, že zaměstnanci/kyně a funkční komunikace uvnitř úřadu je důležitým faktorem pro efektivní a kvalitní práci. A všem nám jde o to, abychom poskytovali profesionální služby vám – občanům.

Ing. Olga Jandová, tajemnice úřadu

Datum vložení: 23. 11. 2015 16:04