Souhrnné foto a video dokumentace celé akce

Průřezové fotografie z celých pěti týdnů kulturního festivalu, video, které v minutě a půl připomíná, co jsme podnikli a druhé, trochu delší, s komentáři.

FOTOGALERIE CUKŘIK!

Shrnutí iniciátora projektu

Spolupráce Magistrátu hl. m. Prahy, Kreativní Prahy a Městské části Praha 22 v rámci Festivalu CUKŘIK je dobrým příkladem funkčního partnerství mezi městem a městkou částí.

Magistrát společně s Kreativní Prahou, z. ú. v roce 2021 v rámci cíle podporovat rozvoj kultury v lokalitách definoval pracovní verzi „standardů“ rozvoje kultury v lokalitách. Metodika s názvem Kulturní KOMPAS úřadům městských částí představuje sadu relativně nenáročných kroků, jejichž realizace může přispět k rozvoji místní kultury. Aby bylo možné po ověření metodiky Kulturního KOMPASU dále rozvíjet možnosti podpory komunitních projektů ve spolupráci s městskými částmi, obrátila se Kreativní Praha na MČ s žádostí o spolupráci.

MČ Praha 22 se do tohoto projektu zapojila jako první z 57 městských částí. Pro pilotní ověření KOMPASU byla Uhříněves inspirativní svým přístupem ke kultuře. Na rozdíl od ostatních městských částí má zpracovanou krátkou rozvahu sdefinovanými prioritami rozvoje kultury, kulturní komise pravidelně evaluuje podpořené projekty a obecně je městská část otevřena spolupráci v rámci rozvojemístní kultury.

Testování metodiky proběhlo atraktivní formou šestitýdenního festivalu CUKŘIK. Kromě kulturních akcí, které otevřely a rozžilyuhříněveské muzeum s přiléhajícím veřejným prostranstvím byla součástíověřování i intenzivní komunikace s představiteli MČ Praha 22 a s obyvateli. Během příprav i realizace projektu probíhaly pravidelné konzultace a hodnocení funkčnosti programu pro cílové skupiny tak, aby se změna v prostoru realizovala v co největším souladu s potřebami místních občanů a v koordinaci s MČ.

K ověření potřeb obyvatel a spolků proběhlo veřejné setkání, kde byly z řad uhříněveské veřejnosti pojmenovány klíčové body rozvoje kultury a komunitního života. Festival CUKŘIK tak upozornil na potenciál a ověřil možnosti, které Uhříněves a budova muzea s veřejným prostorem kolem něj pro rozvoj kulturních aktivit nabízí. Jsme přesvědčeni, že podobně efektivní kombinace „ověření v akci“ a pečlivého projednání je správnou cestou k rozvoji kultury v lokalitách na půdorysu spolupráce MČ a MHMP.

Věřím, že tato spolupráce bude inspirací i pro radnice dalších městských částí.

MgA. Jiří Sulženko, PhD.
ředitel odboru kultury a cestovního ruchu MHMP

Datum vložení: 15. 11. 2021 10:05
Datum poslední aktualizace: 1. 2. 2022 14:43