Výlet pro seniory - Čapkova Strž, Svatá Hora a Dobříš

Kdy: 11. 5. 2023 7:30

Kde: Nové náměstí, zastávka směr do centra

Svatá Hora

Přihlášky a prodej výletu v info radnice paní Drozenová vždy ve čtvrtek od 10.00 – 12.00 hodin
Podrobný program v události.

Typ akce: ostatní (akce pro seniory)

11. 5. 2023 - Pod východními svahy Brd

Sraz v 7.30 hod. u zastávky MHD Nové náměstí, směr do centra. Odjezd v 7.45 hod!!!

Dopoledne: Strž u Staré Huti – návštěva malého muzea věnovaného životu a dílu spisovatele Karla Čapka a jeho ženy, herečky Olgy Scheinpflugové. Empírový dům, v němž je muzeum umístěno, obdrželi zmínění manželé svatebním darem do doživotního užívání. Samostatnou expozici má v podkroví domu také novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka.
Příbram – komentovaná prohlídka barokního klášterního areálu a nejznámějšího českého poutního místa Svatá Hora u Příbrami, při níž uvidíme i milostnou sošku Svatohorské madony. Ta je spojována s více jak čtyřmi tisíci učiněnými zázraky, při nichž Panna Marie svojí přímluvou pomohla prosícím z nebezpečí, do něhož se dostali, či je jinak ochránila. Areál Svaté Hory tvoří obdélný komplex ambitů se čtyřmi kaplemi v rozích, uvnitř na vysoké kamenné terase stojí původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Po prohlídce sestoupíme krytým schodištěm do Příbrami.

Poledne: Příbram – čas na oběd nebo občerstvení podle vlastního uvážení a krátké seznámení s centrem města.

Odpoledne: Dobříš – procházka krásnou zámeckou francouzskou zahradou o rozloze 2 ha, jež je vzácnou ukázkou rokokové zahradní architektury. Zahrada je členěna do pěti výškových úrovní. V základní úrovni se nachází fontána se sousoším od Ignáce Platzera a čtveřice soch: Gigant (Samson), Herkules, Kůň napadený lvem a Býk napadený psy. Druhá úroveň je oddělena dvouramenným schodištěm, na kterém jsou alegorické sošky: Jaro, Léto, Podzim, Zima, Řemeslo, Domácnost, Vojenství, Obchod, Válečný invalida, Poutník do Compostelly. V této úrovni se nachází i dvě Platzerova zrcadlově orientovaná sousoší únos Persefony. Na dolním konci třetí úrovně jsou dvě zdobené vázy s mytologickými motivy. Čtvrtá úroveň je od třetí oddělena fontánou napájení Heliových koní, opět od Ignáce Platzera. Na poslední úrovni se nachází oranžerie.
Jíloviště – cestou domů zastávka ve vyhlášené cukrárně a pekárně s možností občerstvení v podobě nějakého toho dortíčku, kávy, čaje a podobně. Též možnost nákupu některého z pamlsků nebo pečiva s sebou.

Návrat do Uhříněvsi v cca 17.20 hod.

Cena: 200,- Kč
V ceně: dopravní služby, průvodcovské služby, vstupy do památníku Karla Čapka, poutního místa na Svaté Hoře, francouzské zahrady v Dobříši.
Přihlášky a informace: každý čtvrtek 10.00 – 12.00 hod. v Infocentru MČ  Praha 22, Nové náměstí 1250/10, paní Drozenová

památník K. Čapka

Svatá Hora