Rada MČ Prahy 22 se připojuje ke stávkové pohotovosti vyhlášené Sdružením místních samospráv.

Rada MČ Prahy 22 se připojuje ke stávkové pohotovosti, kterou vyhlásilo Sdružení místních samospráv. 1

Obce díky schválení kompenzací v minulém týdnu přijdou o více než 20 mld. Kč. Tyto prostředky budou chybět na důležité investice a rozvoj.

V minulém týdnu schválila Poslanecká sněmovna kompenzační balíček pro OSVČ a malé s.r.o., v rámci kterého dokrývá jejich ztráty z peněz, které jsou dle rozpočtového určení daní určeny pro města a obce. Celkem se jedná o ztrátu 12,5 mld. Kč pro municipality a 4,5 mld. Kč pro kraje. Minulé pondělí zároveň vláda premiéra Andreje Babiše schválila v rámci legislativního stavu nouze další návrh s dopadem na rozpočty samospráv, tzv. zpětnou kompenzaci daňových ztrát, která přináší pro samosprávy propad nejméně 7 mld. Kč pro města a obce a přes 2,5 mld. Kč pro kraje.

Starosta MČ Praha 22 Vojtěch Zelenka k tomu dodává: „Vláda kompenzuje činnost některým OSVČ a malým s.r.o., které byly postiženy koronavirovou krizí, ale peníze rozdává z hromádky, která má jít městům a obcím. Důsledek tohoto jednání je takový, že samosprávy budou ořezávat investiční akce na minimum, nebudou vypisovány nové veřejné zakázky a firmy v důsledku nedostatku práce začnou propouštět své zaměstnance. V sousedním Rakousku dobře ví, že pokud se ekonomika má znovu nastartovat, finanční kondici měst a obcí je naopak potřeba navyšovat. Municipality jsou totiž největším investorem a pokud mají jít ekonomické ukazatele vzhůru, peníze se musí točit.“

Datum vložení: 5. 6. 2020 12:05
Datum poslední aktualizace: 5. 6. 2020 20:08