Architektonická soutěž na novou uhříněveskou školu

foto pozemku pro ZŠ

Městská část Praha 22 vyhlásila architektonickou soutěž na novou základní školu. O její přípravě a důvodech, které vedly Radu naší MČ k rozhodnutí dále nepokračovat v původním projektu z roku 2017 se dočtete na deseti stranách Uhříněveského zpravodaje 02/2021.

Původní zadání neobsahovalo potřebná kritéria, která by zaručovala, že budova nové školy splní současné nároky na kvalitu vzdělávání. Městský architekt Ing. Arch. Jiří Hejda navíc upozorňuje, že v případě nové školy nejde pouze o návrh samotné budovy, ale také o celkové urbanistické završení okolní bytové zástavby, proto je potřeba věnovat náležitou pozornost i širším vztahům a přemýšlet o tom, jak školní provoz zapadne do stávající situace. Odborná porota na základě dlouho a pečlivě připravovaného zadání vybere v druhém kole řešení, které se nejlépe vyrovná se všemi důležitými otázkami, které tento úkol přináší.

V porotě zasedli odborníci z řad architektů, kteří mají zkušenosti s podobnými stavbami, experti na školní provoz, celý projekt je od začátku konzultován s odborníky na energetiku budov, financování nebo gastro provoz.

Člen poroty, architekt Martin Rusina sdílel své zkušenosti s architektonickou soutěží: „Přestože by architektonická soutěž už měla být běžným nástrojem při zadávání všech významnějších veřejných zakázek, máme u nás k tomuto stavu stále ještě daleko. O to více si zaslouží pozornost postup radnice v Uhříněvsi, která se rozhodla k vypsání soutěže i přes již existující a na úřadech projednaný projekt. Plánovaná škola bude v rámci obce tak významnou stavbou, že se vyplatí vynaložit na začátku zvýšené úsilí do výběru nejvhodnějšího urbanistického a koncepčního řešení budovy. To platí tím spíše, že pozemek určený pro novou školu není ideální. Způsob přípravy architektonické soutěže považuji za velmi profesionální a věřím, že porota bude moci vybírat z řady kvalitních návrhů.“

Co se bude dít dál?

Vyhlášení soutěže
25. ledna 2021
Odevzdání žádostí o účast
22. února 2021 23:59 hod.
Posouzení žádostí o účast
11. března 2021.
Oznámení o snížení počtu účastníků
25. března 2021.
Prohlídka soutěžního místa
31. března 2021
Odevzdání soutěžních návrhů
28. května 2021 14:00
Hodnotící zasedání poroty
10. června 2021

Zadání

Soutěžní zadání architektonické soutěže ZŠ pro Uhříněves (v PDF 1,2 MB)
Požadavky a doporučení k energetickému řešení (v PDF 720 kB)
Stavební program a prostorové požadavky (v PDF 260 kB)
Schéma provozních vazeb (v PDF 230 kB)

Kompletní zadávací dokumentace

Kompletní nové zadání pro architektonickou soutěž nové školy najdete ke stažení na adrese: http://bit.ly/skolabude_zadani (ve dvou .zip souborech, celkem cca 140 MB dat).

Aktuální informace k projektu

budou doplněny