Praha spustila nový web k testování na koronavirus

Odběrová místa

Vše k odběrovým místům naleznou zájemci na jednom místě www.covid.praha.eu (volné termíny, rezervační systém, čekací doby).

Hlavní město spustilo nový web, který nabízí přehled o nejbližších volných termínech testování na COVID-19 na území Prahy a je navíc propojen s rezervačními systémy jednotlivých odběrových míst. Objednat se zde může každý zájemce o testování se žádankou, ale i samoplátce. Stránky covid.praha.eu nabízí ověření průměrné čekací doby a další informace k jednotlivým odběrovým místům. Za první dny je navštívily již desetitisíce uživatelů.

Web covid.praha.eu vznikl díky spolupráci týmu datových analytiků platformy Golemio společnosti Operátor ICT a.s. a hlavního města Prahy s pražskými odběrovými místy a soukromými laboratořemi. Nově spuštěnou webovou stránku mohou lidé pohodlně navštívit i přes prohlížeč v mobilním telefonu s možností prokliku na navigaci.

Cílem webu je zamezit tomu, aby se u testování tvořily dlouhé fronty. Díky webu si tak mohou lidé pohodlně najít informace ke všem místům v Praze. V následujících dnech a týdnech by se zde měly také objevit informace k testovacím místům ve Středočeském kraji. Uživatelé zde najdou průměrné čekací doby, jaké typy testů jednotlivá místa nabízí nebo například to, jestli je možný odběr z automobilu či bez rezervace. Časy, které osoby stráví v odběrovém místě, jsou aktualizovány každé dvě hodiny, ostatní informace jsou upravovány okamžitě při zjištění jakékoli změny. Jen za první týden navštívilo web přibližně třicet tisíc lidí.

V plánu je také budování nových odběrových míst, aby se případné fronty ještě rozvolnily. Tím se sníží možnost kontaktu s dalšími testovanými na minimum. Již začátkem října bylo otevřeno nové odběrové místo v Městské poliklinice Praha ve Spálené ulici, kde je samostatný vchod do odběrové místnosti přímo z ulice, takže návštěvníci polikliniky se nepotkávají s lidmi přicházejícími na testy.

Od úterý 6. října je pro veřejnost v provozu také odběrové místo pro vyšetření na onemocnění COVID-19 na Výstavišti Praha v Holešovicích. Testování se zde koná pouze v režimu drive-in, kdy je vzorek odebírán přímo z okénka vozu.  Další odběrová místa jsou v různé fázi přípravy na jednotlivých městských částech, které rovněž usilují o posílení odběrové kapacity.

Odběrová místa 1

Odběrová místa 2