Průvodce pomoci dětem a mládeži s jejich trápením v době „nejen covidové“

ilustrativní obrázek

Trápí tě něco, nevíš si s něčím rady?
Jde Tvoje trápení vyřešit?
Kdo Ti může pomoci?

NĚKDY se dostaneme do situace, kdy si nevíme rady sami se sebou nebo s NĚKÝM, NĚČÍM a nevíme, co dělat, kam se obrátit a jak situaci zvládnout.

Trápí tě něco, nevíš si s něčím rady?
Jde Tvoje trápení vyřešit?
Kdo Ti může pomoci?

Každý problém nebo trápení jde vyřešit. Někdy však člověk na řešení svého trápení  sám nestačí. Je běžné a normální, že dospělí i děti mezi sebou mluví o svých starostech a trápeních. Možná ale nechceš o svém trápení mluvit ani s maminkou, ani s tatínkem. Třeba hledáš někoho, komu bys své trápení mohl svěřit, ale nevíš komu. Věř, že i ve Tvém okolí se nacházejí lidé, kteří Tě mohou nejen vyslechnout, ale pomohou Ti, aby se Ti ulevilo a bylo Ti zase dobře.

KDO TI MŮŽE POMOCI?

Třeba Tvůj učitel či školní psycholog.

Může to být i sociální pracovník. Sociálního pracovníka najdeš na našem úřadu na odboru sociálních věcí a zdravotnictví ( na tzv. OSPOD). Sociální pracovník je právě od toho, aby dětem pomáhal a chránil je. Zajímá se o jejich přání a potřeby. Může promluvit s rodiči nebo pěstouny a pomáhá jim, aby se o Tebe starali co nejlépe. Můžeš přijít bez rodičů, sám nebo třeba i s kamarádem.

Psycholog nepůsobí jen ve škole, ale také třeba v Pedagogicko-psychologické poradně (zavolej na tel.: 778 520 567, 728 380 844, 776 731 312 nebo 778 118 512). Psycholog je člověk, který dlouho studoval, jak pomáhat lidem. Je připraven Tě vyslechnout a mluvit s Tebou o čemkoliv. Co Tě trápí. Psycholog ví, že každé trápení má své důvody a nikdy Tě neodsoudí, a to ani tehdy, kdy si sám myslíš, že jsi něco pokazil. Bude s Tebou mluvit v klidu a budeš se ho moci zeptat na cokoliv.

Můžeš však využít i Linku Bezpečí – tel.: 116 111. Není ostuda požádat o pomoc. Pokud se ti o problému těžko mluví, můžeš na Linku Bezpečí i napsat na e-mail – pomoc@linkabezpeci.cz. Denně se na linku obrací až 700 dětí.
Víc informací najdeš na www.linkabezpeci.cz .

Můžeš také využít
Linku důvěry Dětského krizového centra
V Zápolí 1250, Praha 4
Tel.: 241 484 149, 777 715 215  /funguje non-stop/, nebo napsat anonymní e-mail na:  problem@ditekrize.cz

Budeš-li chtít se na nás obrátit, jsme připraveni se Ti věnovat a pomoci Ti Tvé trápení řešit.

Kontakty:
Úřad městské části Praha 22, Odbor sociálních věcí a zdravotnictví,
Nové náměstí 1250, Praha 114, 104 00 (přízemí)
Tel.: 271 071 linka 800 (nebo 881, 883, 884 nebo 816)

Datum vložení: 4. 2. 2021 23:38
Datum poslední aktualizace: 4. 2. 2021 23:48