Varování obyvatelstva a další signály sirén v České republice

Informace o signálu Všeobecná výstraha, Zkouška sirén a Požární poplach

Spouštění sirén
V České republice existují tři typy signálů spouštěných prostřednictvím sirén – koncových prvků varování a vyrozumění. Jedná se o:
       a)  Všeobecnou výstrahu
       b)  Požární poplach
       c)  Zkoušku sirén.

Všeobecná výstraha je signálem varovným. Jedná se o kolísavý tón o délce 140 vteřin (až 3 opakování). V případě, že zazní signál Všeobecná výstraha, okamžitě vyhledejte úkryt, dle typu nebezpečí zvolte vhodné ochranné pomůcky a sledujte vysílání v hromadných sdělovacích prostředcích (televizní vysílání, radiové vysílání Českého rozhlasu či regionálních rozhlasových stanic). Pokud se nacházíte v budově, utěsněte okna a dveře a ujistěte se, že i ostatní Vaši kolegové či sousedé o vyhlášeném nebezpečí vědí. VŽDY UPOSLECHNĚTE VÝZEV A POKYNŮ ZÁCHRANNÝCH A BEZPEČNOSTNÍCH SLOŽEK!

Varovný signál Všeobecná výstraha je vybaven verbální tísňovou informací:
       a)  Všeobecná výstraha
       b)  Nezebezpečí zátopové vlny
       c)  Chemická havárie
       d)  Radiační havárie

Verbální informace má následující podobu: „Všeobecná výstraha, všeobecná výstraha, všeobecná výstraha. Sledujte vysílání Českého rozhlasu, televize a regionálních rozhlasů. Všeobecná výstraha, všeobecná výstraha, všeobecná výstraha.“ V případě specifických událostí se neuvede slovní spojení „Všeobecná výstraha“, ale výše uvedená slovní spojení (Nebezpečí zátopové vlny, Chemická havárie, Radiační havárie). Po ukončení poplachu zazní verbální informace Konec poplachu

Ilustrace varovného signálu Všeobecná výstraha

Požární poplach slouží k vyrozumění jednotek požární ochrany. Má podobu kolísavého tónů o délce 60 vteřin v případě rotační sirény. Siréna elektronická vydává 60 vteřinový signál, který připomíná signál "hoří" hraný na trubku.

Ilustrace signálu Požární poplach

Akustická zkouška sirén probíhá každou 1. středu v měsíci a slouží k ověření funkčnosti koncových prvků varování a vyrozumění. Jedná se o nepřerušovaný tón o délce 140 vteřin. Verbální informace má následující podobu: „Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén. Právě proběhla zkouška sirén. Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén.“

Ilustrace signálu Zkouška sirén

Na území MČ Prahy 22 se nachází 8 elektronických sirén a 4 sirény rotační. Sirény elektronické patří mezi nejmodernější typ sirén, zároveň jsou vybaveny verbální informací, jež je uložena v paměti sirény.

Elektronické sirény jsou umístěny v následujících lokalitách:
    • Nové Náměstí, Uhříněves
    • ulice Přátelství, Uhříněves
    • ulice Květnového povstání, Benice
    • ulice Mírová, Kolovraty
    • ulice Únorová, Nedvězí
    • ulice Žampionová, Pitkovice
    • ulice Pod Přehradou, Hájek
    • obec Lipany

Rotační sirény jsou umístěny v následujících lokalitách:
    • ulice Fr. Diviše, Uhříněves
    • ulice V Bytovkách, Uhříněves
    • ulice Mírová, Kolovraty
    • ulice K Nedvězí, Kralovice

Přehled rozhlasových stanic poskytující informace v případě mimořádné události či krizové situace:
    • Český rozhlas – Radiožurnál        94,6 MHz
    • Evropa 2                                    88,2 MHz
    • Country radio                             89,5 MHz
    • Radio City                                  93,7 MHz
    • Fajn radio                                  97,2 MHz
    • Radio Kiss                                  98,0 MHz
    • Radio Bonton                              99,7 MHz
    • Radio Frekvence 1                     102,5 MHz

Přehled televizních stanic poskytující informace v případě mimořádné události či krizové situace:
    • Česká televize
    • TV NOVA
    • TV Prima
    • INFO kanál E 12

Zdroj obrázků Zkouška sirén a Požární poplach: www.hzscr.cz/soubor/jsvv-a-doplnky-v-lk-pdf.aspx
Zdroj obrázku Všeobecná výstraha: http://www.hzscr.cz/clanek/varovani-obyvatelstva-v-ceske-republice.aspx.
Na výše zmíněných stránkách si lze poslechnout ukázky jednotlivých signálů
.

Datum vložení: 30. 3. 2014 21:15