Městská část Praha 22
Nové náměstí 1250
104 00 Praha 114
Telefon: 271 071 812
E-mail: podatelna@praha22.cz
Sběr jedlých potravinářských olejů a tuků
Použité jedlé potravinářské oleje a tuky v uzavřených plastových obalech můžete vhazovat do černých sběrných nádob s růžovým víkem umístěných na 22 místech v Uhříněvsi, Pitkovicích a Hájku. Chraňme přírodu, chraňme své majetky, pomoci může každý.
č. 1 - Uhříněves: Přátelství (u obchodu Norma)
č. 7 - Hájek: Předpolní x Pod Markétou
č. 13 - Uhříněves: K Netlukám x Václava Trojana
č. 25 - Uhříněves: Nové náměstí - za polyf. domem
č. 32 - Pitkovice: Strakošová (Májovková)
č. 39 - Pitkovice: Strakošová II
č. 44 - Uhříněves: Václava Trojana x K Uhříněvsi
č. 49 - Uhříněves: Oty Bubeníčka I.
č. 53 - Uhříněves: Oty Bubeníčka III. (D), č.p. 1638/3
č. 54 - Uhříněves: Karla Guta
Sběrem jedlých olejů a tuků pomůžete:
- stavu a životnosti domovních rozvodů odpadů
- stavu a životnosti veřejné kanalizační sítě
- vzniku druhotné suroviny, která nahrazuje ropné produkty např. v chemickém průmyslu a stavebnictví nebo slouží jako palivo
- využitím druhotné suroviny šetřit náročnost procesů na vstupy (suroviny nemusí vyrůst na poli a projít řetězcem zpracování)
Do sběrných nádob nepatří:
- motorové oleje a maziva
- obaly a zbytky jídla
Proč a jak sbírat upotřebený jedlý tuk a olej?
Ke sběru použitých jedlých tuků a olejů se používají separační nádoby o objemu 120 l/240 l. Jedná se o speciálně upravené zelené plastové kontejnery, které jsou označeny specifikací daného odpadu. Nádoby jsou zpravidla přičleněny k již stojícím separačním nádobám.
Nádoby slouží k umísťování opotřebeného potravinářského oleje a tuku, a to pouze v použitých PET lahvích nebo jiném plastovém obalu, bez igelitových pytlíků!!!!
Nepoužívejte skleněné obaly, igelitové tašky a pytlíky a do nádob v žádném případě nepatří minerální oleje, barvy a rozpouštědla!!!
Sklo, igelitové pytlíky plechové obaly, minerální oleje znemožňují zpracování a v případě nedodržování kázně při sběru bude sběr zrušen a nádoby odvezeny!!!
Proč nelít olej do kanalizace?
Tuky a oleje do kanalizace nepatří!!!
Po ochlazení odpadní vody v kanalizaci, dojde k vysrážení tohoto odpadu a postupně k jeho zanesení, respektive zalepení odpadních systémů v domácnostech a následně ve veřejné síti.
Pokud bude tento odpad končit tím, že vysmažený olej a tuk bude vyléván do WC, výlevek a dřezů v domácnostech, je nanejvýš pravděpodobné, že nastane dříve či později havarijní stav na celé kanalizaci. Kanalizace bude neprůchodná.
Nejčastější případy nastávají v přečerpávacích jímkách a nádržích, kde dochází po ochlazení tuků k ucpání čerpadel, a to z důvodu obalení spínacích plováků tuky.
Tuky se v kanalizaci také částečně rozkládají, tím vznikají mastné kyseliny a ty zvyšují korozi stěn kanalizačního potrubí. Současnou kombinací nečistot v odpadních vodách, kde se střetávají vody z mycího procesu (zbytky jídel, tuky, cukry apod.), pracího procesu (prací prostředky) a splaškové vody, vzniká pozitivní prostředí pro výše uvedený problém.
Pokud jde o separaci potravinářských olejů a tuků, pak je to první krok k prodloužení životnosti a akceschopnosti odpadních potrubních systémů.
Další informace naleznete na webu www.tridimolej.cz.
Chraňme přírodu, chraňme své majetky, pomoci může každý.
Zdroj: Portál životního prostředí a OŽP ÚMČ Praha 22
Datum poslední aktualizace: 10. 1. 2024 12:23