Bývalý starosta Prahy 22 Vojtěch Zelenka (STAN) je v podezření ze zneužití pravomoci a poškozování majetku městské části

Někdejší starosta městské části Praha 22 Vojtěch Zelenka (STAN), který byl odvolán 24.3.2021 kvůli špatnému řízení investic i členy vlastní koalice, je v podezření, že loni vědomě předložil radě městské části (MČ) jiný než schválený Dodatek ke smlouvě na stavbu domu pro seniory.

Změny Dodatku měly za cíl zvýšit cenu stavby, kterou by byla MČ způsobena škoda ve výši 2.066.285 Kč.

Vrchní státní zastupitelství v Praze obdrželo v pátek 17.12.2021 trestní oznámení vztahující se k dvěma verzím tzv. Dodatku č.1, týkajícího se navýšení ceny výstavby třípodlažního domu s pečovatelskou službou Betlímek v Uhříněvsi.

První Dodatek č.1 schválila Rada městské části (MČ) Prahy 22 dne 9. 12. 2020. O dva týdny později však tehdejší starosta Vojtěch Zelenka (STAN) podepsal zcela odlišný obsah tohoto dokumentu. Tento odlišný druhý Dodatek č.1 dával stavebníkovi právo požadovat 84 847,- Kč za každý týden prodlužování stavby bez opodstatněného protiplnění stavebníkem, měnil pravidla jejího prodlužování a bagatelizoval podmínky, kterými měl zhotovitel odvedené práce dokladovat.

Na nesrovnalosti obou odlišných Dodatků upozornil nejprve Kontrolní výbor zastupitelstva MČ Prahy 22. Kontrolní orgán magistrátu Hlavního města Prahy následně potvrdil, že druhý, pozměněný Dodatek č.1, podepsaný 22.12.2020 starostou Vojtěchem Zelenkou (STAN), je nezákonný a tedy i neplatný a doporučil revizi všech dalších smluvních ujednání, aby MČ Praha 22 předešla hrozbě možných soudních sporů. Bývalý starosta V.Zelenka byl konfrontován se zjištěními na Zastupitelstvu MČ Praha 22 dne 22.9.2021, ale nedokázal na dotazy odpovědět.

Background

Původní Dodatek č.1, přijatý a schválený Radou MČ, stanovoval pouze 11 týdnů jako maximální délku prodloužení stavby. Nový Dodatek č.1, podepsaný starostou Zelenkou, pevně fixoval výši fakturace na 84 847,- za každý týden prodloužení, namísto maximálního prodloužení 11 týdnů umožňoval stavbu naopak prodlužovat od 11 týdnů dále a připouštěl zcela paušální dokladování prací v tomto období.

Přijetím dalších ujednání, vycházejících z tohoto podvrženého Dodatku č.1, se pak navýšila cena stavby domu s pečovatelskou službou Betlímek o 2.066.285 Kč. Další škoda by vznikla neuplatněním smluvní pokuty ve výši 2.006.454 Kč, kdy schválením Dodatku č.2, předloženým starostou Zelenkou, Rada městské části schválila stavebníkovi nadměrné prodloužení výstavby, a to bez jakéhokoli zdůvodnění a v rozporu se Smlouvou o dílo.

Celková škoda by tak dosáhla více jak 4 mil. Kč.

Trestní podání proto konstatuje, že předložení pro městskou část (MČ) jiného než původně schváleného Dodatku č. 1, bylo nezákonné a v rozporu se zájmy MČ a mohlo vést k její finanční újmě. Toto jednání mělo znaky trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku ve stadiu pokusu. Případný úmysl vědomě se odchýlit od závazného usnesení Rady MČ Praha 22 mohl být skutkovou podstatou trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby ve smyslu § 329 TZ.

Původní vládnoucí koalice, složená ze STAN a Svobodných s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů, proslula především plánováním nákladných investičních projektů, z nichž všechny skončily ve fázi architektonických návrhů. Dne 24.3.2021 byl starosta V.Zelenka odvolán a na jeho místo byl zvolen T.Kaněra (ANO).

Datum vložení: 22. 12. 2021 10:16
Datum poslední aktualizace: 22. 12. 2021 12:08