Cyklostezka Netluky–Uhříněves–Kolovraty je dokončena

Nová cyklostezka, která vede z Netluk přes Uhříněves do Kolovrat, byla dokončena. Měří 3,8 km, budovala se více než rok, stála 20,5 milionu korun, více než polovina povrchu je vhodná i pro bruslaře a na 80% její délky nepotkáte auto.

Nová cyklostezka, která vede z Netluk přes Uhříněves do Kolovrat, byla dokončena. Měří 3,8 km, budovala se více než rok, stála 20,5 milionu korun, více než polovina povrchu je vhodná i pro bruslaře a na 80% její délky nepotkáte auto.

Realizace cyklostezky probíhala ve dvou etapách. Na podzim 2015 vznikla první část Netluky–Uhříněves. Na jaře 2016 započala druhá etapa rušnější částí Uhříněvsi, kolem rybníků Nadýmač a Vodice až na okraj Kolovrat. Stavba musela být koordinována s paralelně probíhající opravou soustavy rybníků, sklizní řepy i sportovními soutěžemi v rybolovu a běhu. Také bylo nutné vypořádat se s technickými problémy (úpravy chodníku a přechodu pro chodce, přeložení veřejného osvětlení) a ochranou životního prostředí - na jednom místě se stezka kvůli stromům rozděluje na dva jednosměrné pruhy.

Přestřižení pásky se konalo 15. listopadu 2016 na hrázi rybníku Vodice a ujal se ho starosta Prahy 22 Martin Turnovský, radní Prahy 22 pro oblast investiční výstavby Petr Semeniuk a Miroslav Volf, ředitel společnosti Čermák a Hrachovec. Otevření se měl zúčastnit i náměstek primátorky Petr Dolínek. Bohužel změna pracovního programu mu nedovolila přijít. I přesto mu patří velký dík za sounáležitost v realizaci stavby.

Cyklostezka se hned za Netlukami noří do přírodní památky Obora, kde projedete kolem mohutného, 365 let starého dubu, zahrádek a nového pavilonu základní školy. Za ním začíná živější část přes náměstí Bratří Jandusů, které bývalo centrem Uhříněvsi. Najdete na něm faru, školu, kostel Všech svatých a Pivovarskou restauraci. U ní zabočíte k divadlu a sokolovně a necháte městský ruch za zády. Projedete park, přejedete můstek přes Říčanský potok a kolem vilek a mateřské školy přijedete k rybníkům Nadýmač a Martínek, po jejichž břehu přijedete k Malé Vodici. Její hráz, na které byla jen cesta pro pěší, musela být kvůli cyklostezce rozšířena. Vznikla zde gabionová zeď s dřevěným můstkem. Čeká na vás poslední úsek kolem Velké Vodice přes areál Prknovka do Kolovrat.

Délka: 3,8 km z toho 3 km vhodná pro in-line bruslení
Cena: 20,58 mil. Kč vč. DPH
Investor: TSK hl. m. Prahy z prostředků rozpočtu HMP
Realizaci provedla firma: Čermák a Hrachovec a. s.
Termín realizace: 8. 9. 2015 – 19. 10. 2016
• 1. etapa 8. 9. 2015 – 2. 12. 2015