Uhříněves - výstava k málo známým místům operace Anthropoid

Muzejní noc - Anthropoid

Jedním ze záchytných míst skupiny parašutistů, vysazených v Čechách s cílem zlikvidovat R. Heydricha, byla také Uhříněves. Dlouhá desetiletí byl jejich pobyt zde neveřejný, protože pobývali v domě rodiny legionáře pplk. Václava Nováka, což se nehodilo do oficiální historiografie před rokem 1989.

Městská část Praha 22 proto připravila k 80. výročí výstavu, věnovanou památkám na tehdejší pobyt Gabčíka s Kubišem zde. V pátek 26. května proběhne v souvislosti s ní serie přednášek v místním Uhříněveském muzeu.

Hlavním přednášejícím bude od 18:00 pan Miroslav Kaliba, bývalý starosta obce Lidice a syn jedné z posledních přeživších lidických žen, zesnulé před několika roky. Doplní ho místní muzejní kurátor Michal Klich. Stěžejními tématy bude vyprávění o uhříněveském odboji a osudu osob pocházejících z Lidic.

"Výstavu jsem komponovali především jako ohlédnutí za válečnou atmosférou roku 1942 s tehdejším stanným právem. Součástí expozice proto budou i zřídka vystavované raritní dokumenty té doby," vysvětluje starosta Tomáš Kaněra.

"Mezi nimi je patrně nejvýraznější příběh britské sušenky, kterou parašutisté věnovali jako dárek 19leté dcerce jejich hostitele, Ludmile Novákové. Kdyby gestapo tuto sušenku našlo, mohla přivést celou rodinu a možná celou Uhříněves do smrtelného nebezpečí. Z dnešního pohledu rarita, která ale mohla být příčinou velké tragédie, vzpomeneme-li si osudu Lidic či Ležáků," konstatuje starosta Kaněra.

Na přednášky bude navazovat v 16 hodin spuštění stezky "Utajené příběhy uhříněveských hrdinů", v rámci tzv. skrytých příběhů, v nichž zájemci projdou pomocí časobrány do roku 1942 na různých místech Uhříněvse. Autoři aplikace zde připraví živou sehrávku herců v dobových kostýmech.

V poledne pak bude na Novém náměstí zasazena za přítomnosti starosty, pana Tomáše Kaněry, Lidická hrušeň. Štěp ze stromu, který jako jeden z mála unikl lidické apokalypse, která se nevyhnula ani stromům. Štěp věnoval uhříněveským občanům Antonín Nešpor a Miroslav Kaliba, synové přeživších lidických žen.

Datum vložení: 26. 5. 2022 17:31
Datum poslední aktualizace: 26. 5. 2022 17:35