PUTOVÁNÍ ZA BETLÉMSKOU HVĚZDOU ANEB ZRODILA SE NÁM V UHŘÍNĚVSI NOVÁ TRADICE???

Setkání pastýřů s manželkami

Na zářijovém zasedání kulturní komise zazněla úst zástupce starosty a radního Jiřího Knotka prosba, aby v čase letošního adventu...

Na zářijovém zasedání kulturní komise zazněla  úst zástupce starosty a radního Jiřího Knotka prosba, aby v čase letošního adventu probíhaly kulturní akce spojené s vánocemi, a to především na novém náměstí. Členové komise tedy sestavili návrh programu akcí, který posléze rada na svém zasedání schválila.  Od první neděle adventní, kdy se slavnostně rozsvítil vánoční strom, se konalo několik akcí. Vyvrcholením se měla stát zlatá neděle 20. prosince. Přišel jsem s návrhem, abychom poprvé v Uhříněvsi měli živý betlém. To bylo členy komise podpořeno a členka komise Bc. Veronika Kuželová přislíbila, že se uspořádání živého betlému ujmou členové Divadelního spolku „UCHO“ TJ Sokol Uhříněves.

Očekával jsem tedy, že pod vánočním stromem na Novém náměstí bude pár oveček, panna Maria s Josefem a Ježíšek. Mýlil jsem se, velmi jsem se mýlil a jsem rád, že tomu tak bylo. Hlavní osobou akce se stal Daniel Jenšík, který sestavil scénář a obklopil se partou nadšenců, kteří společně s ním připravili nevšední akci. O zlaté neděli v 16 hodin se několik stovek občanů sešlo před radnicí, aby vyslechli úvodní slovo předsedkyně kulturní komise Mgr. Jitky Rothové, čtení s Bible P. Jaroslava Andrzeje Batóga a povídání o betlémech od Mgr. Ing. Jiřího Orta, evangelického faráře. Po krátkém koncertu žáků ZUŠ Lyra se již přítomní posluchači vydali za zpěvu koled na pochod za Ježíškem do Betléma. V prostoru za radnicí jsme se setkali s pasáčky ovcí, kteří se přidali ke Třem králům a postupně jsme došli až k DPS II, kde se k nám připojily manželky pasáčků a z balkonu k nám promluvil král Herodes, budova muzea se zase proměnila v zájezdní hostinec. Z okna půdy domu, kde bývala, pošta nás anděl poslal do rohu u vchodu do spolkové místnosti, kde nás již očekávala Svatá rodina, rozdávající betlémské světlo.

Jsem velmi rád, že můj prvotní nápad byl členy DS „UCHO“ takto „dotažen“ a vznikla tak akce, která nemá v Uhříněvsi dosud obdoby. Účastníci si velmi tento nápad pochvalovali. I po jejím skončení jsem obdržel několik telefonátů, kde dojatí účastníci vyjadřovali své díky. Proto i já děkuji všem členům DS „UCHO“, kteří přípravě akce věnovali mnoho času a sil. Stálo to za to!!! Díky vám „ucháci“. Doufám, že se nám v Uhříněvsi zrodila nová tradice.

Michal KLICH

Foto: Hana NOVÁKOVÁ