Sdružení dobrovolných hasičů Pitkovice

Sbor byl založen v roce 1927. Organizace měla sloužit při pomoci všem, kdo byli ohroženi při živelných pohromách, požárech a kteří se ocitli v jiném nebezpečí.

Sbor byl založen v roce 1927. Organizace měla sloužit při pomoci všem, kdo byli ohroženi při živelných pohromách, požárech a kteří se ocitli v jiném nebezpečí. Činnost sboru byla velmi různorodá a velice aktivní. Sbor se zúčastňoval župních cvičení a soutěží, které se konaly v okolních obcích (v Královicích, Nedvězí, Uhříněvsi atd.). Pořádaly se zábavy a plesy. V roce 1936 byla obcí zakoupena nová motorová stříkačka.
Před 2. světovou válkou byl založen v Pitkovicích ochotnický spolek, který hrál divadelní hry v hospodě u Pelikánů. Se svým programem zajížděl i do okolních obcí. Po druhé světové válce získal sbor první motorové vozidlo typu Mercedes. Druhým hasičským vozidlem byla Praga RN. V roce 1970 byla postavena přístavba k hasičské zbrojnici a tím vytvořeno místo pro zaparkování hasičského vozidla Praga RN. Od roku 1970 pořádá sbor každý rok oslavy Dne dětí. V roce 1974 byli Pitkovice a tedy i sbor přeřazen pod pražskou organizaci. V roce 1977 vznikl  kroužek mladých požárníků.
V roce 1990 se sbor přejmenoval na Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska – SDH Pitkovice.

V posledních letech se účastníme s Pragou různých setkání historických vozidel, výročí okolních hasičských sborů, aviatické pouti v Pardubicích.
V roce 2012 na IX. srazu historických nákladních automobilů jsme skončili na 1. místě.
Letošní červnové povodně zasáhli i Uhříněves, kde jsme pomáhali s pragou a čerpadlem PPS8 z roku 1954. Čerpadlo zde šlo 8 hodin v kuse, pak bylo zapůjčeno plovoucí od HZS hl. m. Prahy.
Čerpali jsme vodu ze starého náhonu mlýna 17 hodin vodu, druhý den ráno u Nadýmače a další den vyčerpávali vodu ze studně na nám. bří Jandusů.
Po této akci nám bylo zakoupeno nové čerpadlo – plovoucí, aby bylo i nadále možno pomáhat občanům Prahy 22.
AS - 16 Praga RN rok výroby 1953 je vybavena přenosnou motorovou stříkačkou PPS 8 Stratílek z roku 1954.

Jana Vokrouhlíková

• ukázka vozu AS - 16 Praga RN (formát jpg, velikost 85 kB)

vůz AS -16 Praga RN rok výroby 1953
Datum vložení: 31. 3. 2014 11:15