Výlety pro seniory v roce 2020

4. 11. 2020 – Nelahozeves, Mělník, Stará Boleslav
2.12.2020 – Adventní Drážďany

23.9.2020 – Šumava mezi Borovými Lady a Čeňkovou pilou

V programu výletu se seznámíme s několika známými šumavskými lokalitami. Nejprve se dopoledne projdeme k Chalupské slati nedaleko Borových Lad a potom se přemístíme k Jezerní slati nedaleko Kvildy. Obě slatě jsou vlastně rašelinnými jezírky. Přes Chalupskou slať vedla převaděčská tzv. Kiliánova cesta; Jezerní slať je známa i jako jedno z míst s minimálními teplotami meteorologického měření v ČR. Před poledním nás autokar převeze do Kvildy, známého to rekreačního centra či východiska turistických cest. Na Kvildě, kde si někteří vybaví jistě i některé scény z filmu Král Šumavy, budeme mít čas na oběd. Odpoledne se pak kolem Modravy dostaneme do Antýglu, což byl kdysi královácký dvorec. Současnou podobu s roubenými i zděnými staveními a zvoničkou má z 18. století.  Z Antýglu podnikneme pěší výlet v délce cca necelých 8 km na Čeňkovu Pilu. Trasa s mnohými zajímavými scenériemi povede podél dravé říčky Vydry, mine Turnerovu chatu a dospěje na Čeňkovu Pilu, kde se Vydra stéká s podobně dravou Křemelnou a společně vytvářejí řeku Otavu. Na Čeňkově Pile, která odvozuje svůj název od dřívějšího majitele zdejší vodní pily na zpracování dřeva, Čeňka Bubeníčka, si před návratem do Prahy odpočineme.
Upozornění: Při výletě ujdeme cca 10 km. Ačkoliv se jedná o jednoduché cesty, na výlet nechť se hlásí jen ti, kteří oněch cca 10 km bez obtíží zvládnou.
Cena 400 Kč (plná cena 600 Kč).

14.10.2020 – Kuks, Braunův betlém, Miletín

Dopolední program bude patřit v nedávné době opravenému hospitalu v Kuksu, který byl svého času součástí věhlasného lázeňského komplexu zbudovaného na přelomu 17. a 18. století hrabětem F. A. Šporkem. V rámci návštěvy barokní nádhery uvidíme i proslulé sochy Cností a Neřestí od sochaře M. B. Brauna a staneme v lékárně U Granátového jablka. Po prohlídce bude v Kuksu čas na oběd a poté přejedeme k nedalekému „Braunovu betlému“, abychom se při krátké a nenáročné procházce seznámili s výtvory z dílny zmíněného sochaře vytesanými v první třetině 18. století přímo v přírodním prostředí. Cestou zpět se zastavíme ještě v Miletíně, kde se v rámci osobního volna budeme moci zastavit u rodného domku K. J. Erbena, a hlavně, kde si budeme moci v jedné ze dvou cukráren zakoupit a následně ochutnat miletínské modlitbičky, protože jinde je prakticky ani zakoupit nejde.
Cena 400 Kč (plná cena 600 Kč).

4. 11. – Nelahozeves, Mělník, Stará Boleslav

První zastávku učiníme na zámku v Nelahozevsi, který byl vybudován v 16. století a náleží mezi nejvýznamnější pozdně renesanční objekty v Čechách. Na zámku se nachází rodová Lobkowiczká sbírka umění. Polední čas budeme věnovat jak jinak než věnnému městu českých královen – Mělníku. V rámci osobního volna vyhrazeného k možnosti oběda se určitě podíváme i na zámeckou terasu s výhledem na soutok Labe s Vltavou. Odpoledne ve Staré Boleslavi s místním průvodcem navštívíme kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 17. století s palladiem země české. Následně se projdeme městem ke komplexu kostelů - románskému kostelu sv. Klimenta a k bazilice sv. Václava (t. č. v rekonstrukci) vybudované v místě dřívějšího kostela Kosmy a Damiána, kde byl podle tradice zavražděn sv. Václav.

Cena 300 Kč (plná cena 500 Kč).

2.12.2020 – Adventní Drážďany

Protože vánoční trhy v Drážďanech patří mezi ty nejvyhlášenější, a protože to Drážďan není až tak daleko, podíváme se právě tam. V Drážďanech nejprve v doprovodu průvodce učiníme pěší okruh po historickém centru města, přičemž nemineme slavný Zwinger, Rezidenční zámek, katedrálu Nejsvětější trojice, Fürstenzug (Knížecí průvod) – nástěnný obraz složený ze dvaceti tří tisíc porcelánových dlaždic, Neumarkt s kostelem Panny Marie (Frauenkirche), Kunstahalle, nábřežní terasu zvanou balkon Evropy, Albertinum či Semperovu operu. Prohlídku města ukončíme na Altmarktu s vánočními trhy, nejstaršími v Německu, pořádanými tu již od roku 1434. Zde nás průvodce opustí a my se už budeme věnovat sami sobě, budeme procházet mezi stánky s různými vánočními předměty, okusíme něco z nabízených dobrot a dáme si jistě i svařené víno. A koho to brzy omrzí, může navštívit například některou z výstavních prostor ve Zwingeru nebo třeba v Albertinu, anebo naopak může se vrhnout do náruče obchodů třeba na Pragerstrasse a nakupovat a nakupovat…
Cena 350 Kč (plná cena 550 Kč) + možnost připlacení pojištění léčebných výloh v zahraničí á 50,- Kč.

Výlety připravuje cestovní agentura ARCES, mobil 605 070 273.

Datum vložení: 3. 2. 2020 15:48
Datum poslední aktualizace: 20. 5. 2020 8:58