III. Muzejní noc v Uhříněvsi: Hola, hola, škola volá aneb střípky z historie uhříněveského školství

Kdy: 24. 5. 2024 17:00

Kde: Muzeum Uhříněves

plakát

Třetí muzejní noc bude ku příležitosti kulatých výročí obou našich základních škol. Těšit se můžete na vernisáž výstavy, komentovanou prohlídku a bohatý doprovodný program. Podrobné info najdete v článku.

Typ akce: historické akce (ostatní)

V letošním roce slaví výročí obě naše základní školy. I my se k oslavám přidáme v rámci III. Muzejní noci v Uhříněvsi.

VÝSTAVY

Výstavu HOLA, HOLA ŠKOLA VOLÁ aneb střípky z historie uhříněveského školství budete moci navštívit od 24. května do konce června. Součástí výstavy bude nejen návrat do minulosti, ale také část věnovaná současné tvorbě žáků našich škol včetně děl z projektového dne ZŠ Jandusů a výstavy fotografií ze soutěže vyhlášené ZŠ U Obory FOTOGRAFIE (nejen) OČIMA DĚTÍ.

V neposlední řadě pro Vás máme připravenou výstavu „Hurá do školy s Marií Terezií!“, kterou nám zapůjčilo Národní pedagogické muzeum J. A. Komenského v Praze.

Muzeum bude otevřeno všem návštěvníkům od 17:00 do 22:00. Výjimečně budou výstavy oživeny o několik prvků a aktivit. Možná Vás i vyzkoušíme. Nechte se překvapit.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

Ale pozor, pokud jste milovníci historie, budeme na Vás v 17 h čekat u sochy sv. Jana Nepomuckého na náměstí Bratří Jandusů. Po shrnutí té nejstarší historie se v 17:30 vydáme na komentovanou prohlídku ZŠ Bratří Jandusů. Doufáme, že se k nám přidá mnoho absolventů/pamětníků a podělí se o vlastní vzpomínky na školní docházku. Historky z dětství jsou vítané.

PROGRAM V MUZEU

Nezapomněli jsme ani na nejmenší. V pátek 24. května bude před muzeem od 12:00 do 21:00 minipouťkolotočem řezbáře Matěje. Rodiče budou svým ratolestem jistojistě závidět, protože projet se za symbolický poplatek na tak originálním kolotoči nebo koním taxi by chtěl snad každý. Kolo štěstí nebo „mlátička“ budou připraveny i pro starší zájemce.

Znáte knihu uhříněveských pohádek Klára Luna, jejíž autor David Růžička alias Román Douděra se nechal inspirovat příběhy, které napsaly děti ze ZŠ Jandusů? Od 19:30 si pro Vás David připravil autorské čtení. Na místě si můžete knihu zakoupit a nechat podepsat.

Na své si přijdou i milovníci hudby. Během večera několikrát vystoupí uhříněveský klavírista Vojtěch Uhlík, bývalý žák ZŠ Jandusů, absolvent JAMU, kterého si v minulosti vybral jako doprovod např. Ben Cristovao. Mnozí Uhříněváci si jistě vzpomenou na neskutečně talentovaného malého chlapce za klavírem, jenž zpestřil nejednu vernisáž.

Ve 21:15 budeme promítat film Po strništi bos režiséra Jana Svěráka. Příběh nás provede dětským světem v období druhé světové války. V případě hezkého počasí se můžete těšit na příjemnou atmosféru letního kina. Pokud nám nebude přáno, zvolíme komornější promítání v muzeu.

Vstupné na akci je dobrovolné a menší občerstvení bude také připraveno. S sebou si však nezapomeňte dobrou náladu a vzpomínky na školní léta, o které se s námi chcete podělit.

Těšíme se na Vás.

Uhříněveské muzeum

12:00 – 21:00 Kolotoč řezbáře Matěje pohádkové atrakce pro menší děti /u muzea/

17:00 – Počátky školství v Uhříněvsi komentovaná prohlídka /nám. Bratří Jandusů/

• 17:00 - sraz u sochy sv. Jana Nepomuckého na náměstí Bratří Jandusů – Kde byla nejstarší škola?
  • 17:30 – 18:30 - komentovaná prohlídka ZŠ Jandusů (s doprovodem pamětníků)

17:00 – 22:00 - HOLA, HOLA ŠKOLA VOLÁ aneb střípky z historie uhříněveského školství výstava / muzeum/

• „Hurá do školy s Marií Terezií!“ výstava Národního pedagogického muzea J.  A. Komenského v Praze /muzeum/
  • FOTOGRAFIE (nejen) OČIMA DĚTÍ  výstava výherců soutěže ZŠ U Obory /muzeum/

19:00 - Vojtěch Uhlíkklavírní vstup /muzeum/

19:30 - Kniha uhříněveských pohádek Klára Luna - David Růžička alias Román Douděra   autorské čtení /muzeum/

20:15 - Vojtěch Uhlíkklavírní vstup /muzeum/

20:50 - Vojtěch Uhlíkklavírní vstup /muzeum/

21:15 – Po strništi bosletní kino /muzeum/

Občerstvení zajištěno

Vstupné dobrovolné

plakát

Festival muzejních nocí 2022 pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s.,s podporou Ministerstva kultury.

Další festivalové akce naleznete na http://www.muzejninoc.cz

Adresa místa konání

Muzeum Uhříněves, Praha