Před 110 lety byla Uhříněves povýšena na město

logo

Dne 27. dubna 1913 povýšil František Josef I. Uhříněves na město. Velkolepé oslavy byly uspořádány 15. až 17. srpna, v předvečer narozenin císaře. My si toto výročí připomeneme 16. září na Městských slavnostech aneb Dni draka trochu jinak. Tento měsíc jsme ale získali poklad! Více v článku.

Malý příběh k významnému výročí

I dnes se sem tam podaří narazit na dávno zapomenutý střípek historie. Je nám velkým potěšením, že máme v Muzeu Říčany tak bdělého kolegu Mgr. Radka Holodňáka, který dostal za úkol vyklidit nepoužitelné a velmi znečištěné věci, které ležely dlouhá léta na půdě říčanské radnice.

Mezi předměty, které měly být zlikvidovány, objevil velký kartón s fotografiemi. Když se po oprášení pod silnou vrstvou prachu objevili uhříněveští zastupitelé, zavolal nám, skromně se ptal, zda máme o fotografie zájem a omlouval se za jejich stav. Ochotně hned předmět přivezl a byl rád, že neskončí na sběrném dvoře.

A světe div se, i takto může dnes vypadat poklad. Ten zaprášený a velmi znečištěný kartón je tablo, které bylo zhotoveno v roce 1913 u příležitosti povýšení Uhříněvsi na město. Vyobrazení zastupitelé po dlouhou dobu o povýšení usilovali, a nakonec se jim to 27. dubna 1913 podařilo. Uhříněveské muzeum mělo doposud k dispozici pouze jeho malé reprodukce a dnes máme i velkoformátový originál. Snad se v budoucnu najdou finance na restaurování.

Nově objevené originální tablo z roku 1913 - Městské zastupitelstvo Uhříněvsi.  (Zdroj: Uhříněveské muzeum, Fotografie pocházejí z fotoateliéru pana J.A. Neumanna v Praze)

Děkujeme Muzeu Říčany a speciálně Mgr. Radkovi Holodňákovi a těšíme se na budoucí spolupráci. Možná nás čekají i další milá překvapení.

Hana Spěšná

Datum vložení: 27. 4. 2023 8:00