"Nedostatky návrhu od společnosti re:architekti ohrozily realizovatelnost celého projektu ZŠ Romance. Proto jsme museli smlouvu s touto projektovou kanceláří bohužel vypovědět," říká starosta Tomáš Kaněra

Rada městské části schválila návrh výpovědi smlouvy se společností re:architekti studio s.r.o. na projektovou dokumentaci k Základní škole Romance.

Praha, 3.4.2023 - Rada městské části (MČ) Praha 22 schválila dne 22.3.2023 návrh výpovědi smlouvy se zhotovitelem společností re:architekti studio s.r.o. na projektovou dokumentaci k chystané největší stavbě Prahy 22 za posledních 20 let – Základní škole Romance.

Důvodem výpovědi je, že zhotovitel neposkytoval řádně smluvně ujednané plnění, a to i bez ohledu na včasné pokyny MČ upozorňující na možná rizika a porušení jednotlivých ustanovení smlouvy. Některé zjištěné nedostatky přitom reálně vylučovaly možnost realizace stavby, přičemž nebyly odstraněny ani přes opakované urgence MČ. "Návrhy od re:architekti nejenom zvedají cenu budoucí školy o více jak 100%, z 650 milionů na 1.300 milionů Kč, ale jejich projektový návrh ani neodpovídá bezpečnostním požadavkům na školská zařízení, a navíc, což je také zcela zásadní, se ani nevejde na plánovaný pozemek," shrnul urgovaný výčet vad starosta Prahy 22 Tomáš Kaněra.

Hlavní zjištěné nedostatky tzv. hrubopisu návrhu stavby, za který požadovala společnost re:architekti předběžné plnění v řádu 2 milionů Kč a ke kterým MČ uplatnila své výhrady, lze shrnout do následujících 5 bloků:

1. EKOLOGICKÉ NEDOSTATKY - Předkládaný návrh je v rozporu s podmínkami Operačního programu Životního prostředí.

2. DOPRAVNÍ NEDOSTATKY - Projekt nesplňuje požadavky zakotvené ve vítězném soutěžním návrhu týkající se schváleného dopravního řešení.

Nedodržuje např. ani požadovaný minimální počet parkovacích míst. "Pouhých 46 stání jen pro ZŠ je samozřejmě pro školu s 810 žáky, 90 učiteli a dalšími desítkami zaměstnanců zcela nedostačující," konstatuje 1. místostarosta pro investice Martin Langmajer.

3. STAVEBNÍ NEDOSTATKY - Návrh stavby je v nesouladu s územním plánem, z čehož vyplývá enormní riziko nemožnosti realizace celé stavby.

4. BEZPEČNOSTNÍ NEDOSTATKY – Jde o řadu rizikových řešení provozu, mj. např. nedopracované členění prostor pro návštěvníky.

"Vzhledem k stále četnějším případům průniku neoprávněných osob do prostoru škol v celém světě jde zde o bezpečnostní riziko, které si žádný politik, který je zároveň rodičem, nevezme na svědomí," upozorňuje místostarostka Hana Vagenknechtová.

5. FINANČNÍ ŘEŠENÍ - Navržené řešení tzv. hrubopisu stavby nerespektuje stanovený finanční rámec projektu.

Schválený rozpočet investic byl v maximální výši 650 mil. Kč. V tuto chvíli ale dosahuje už 1.300 mil. Kč. Toto více než 100% navýšení nelze odůvodnit ani inflací, resp. nárůstem cen ve stavebnictví, navíc nebylo nikdy, v rozporu se smluvním ujednáním, projednáno s objednatelem - MČ.

Vzhledem k výše uvedeným závažným nedostatkům předloženého návrhu a uplatněným výhradám, tak nemohla být projektová dokumentace odsouhlasena MČ. Přes opakovaná upozornění na vytýkané nedostatky a opakované výzvy MČ k jejich odstranění, však společnost re:architekti uvedené nedostatky neřešila, či je dokonce zlehčovala a namísto toho předložila průběžnou fakturu na úhradu 60% ceny jednoho z plnění smlouvy (2 395 800 Kč). S ohledem na přetrvávající uvedené nedostatky předloženého návrhu společností re:architekti, tedy nelze realizovat projekt v jeho původní zamýšlené a schválené podobě s předpokládaným finančním krytím a předpokládaným rozpočtovým rámcem, a tudíž nemohla MČ akceptovat proplacení předložené faktury, neboť předložené plnění společností re:architekti neodpovídá dohodnutým smluvním podmínkám, a proto MČ přistoupila v souladu s těmito smluvními podmínkami k výpovědi uzavřené smlouvy se společností re:architekti.

Společnost re:architekti studio s.r.o. podepsala s MČ Praha 22 smlouvu na vyhotovení projektové dokumentace ZŠ Romance pod č. MC22-SD-ORS-00026/2022 dne 23.6.2022. Společnost byla vybrána v roce 2021 tehdejším vedením MČ Praha 22 za STAN.

Datum vložení: 4. 4. 2023 10:00
Datum poslední aktualizace: 4. 4. 2023 10:00