Praha 22 využila školní jídelny a nabídla vybraným občanům dotované obědy

Městská část Praha 22 využila volné kapacity školní jídelny. Ta již několik týdnů vaří pro školní děti a jejich rodiče, seniory a pracovníky IZS. Od května si mohou dotované obědy zajistit i rodiče dětí z mateřských škol, které v jídelně nejsou registrovány.

Městská část Praha 22 se rozhodla využít volných kapacit školní jídelny a pomoci tak svým občanům. Už několik týdnů mají rodiče školních dětí možnost zakoupit si oběd pro sebe a pro své dítě za cenu 35 Kč. „Na jedno dítě si může rodič koupit maximálně jeden oběd navíc, nechceme potápět místní restaurace,“ vysvětluje starosta Prahy 22 Vojtěch Zelenka. O službu je velký zájem, fronty se ale netvoří, výdej za pomoci čipů jde rychle. Od května se tato nabídka rozšiřuje i pro děti z mateřských škol a jejich rodiče. „Udělat nabídku i pro ně bylo složitější, protože normálně do jídelny nechodí, a nemají objednávkové čipy. Vyrobili jsme pro ně ale stravenky a vymysleli způsob jejich cíleného prodeje,“ vysvětluje starosta.

Kromě nabídky pro rodiče městská část zřídila i službu rozvozu dotovaných obědů pro seniory. I pro ně je cena hlavního jídla 35 korun, dovoz až do domu je zdarma. „Chtěli jsme vyjít vstříc seniorům, aby nemuseli vycházet ven a nevystavovali se zbytečně riziku nákazy,“ vysvětluje důvody služby Vojtěch Zelenka. Tento krok navazuje na další služby zřízené Prahou 22 jako je roznáška nákupů a léků pro seniory a bezplatná pravidelná distribuce dezinfekce.

„Pracovníci Integrovaného záchranného systému od nás mají v této době obědy zdarma, stačí si je předem telefonicky objednat,“ doplňuje starosta.

Místo toho, aby školní jídelna zela prázdnotou a náklady na platy zaměstnanců byly stále stejné, město ji smysluplně využilo. Pomohlo zejména rodičům školních dětí zvládnout těžkou situaci, kdy musí skloubit domácí vzdělávání, péči o domácnost a své zaměstnání.  Podle ohlasů chtějí příklad Prahy 22 následovat i další městské části.

Datum vložení: 24. 4. 2020 17:46
Datum poslední aktualizace: 20. 5. 2021 11:35