Kam zdarma odevzdat pneumatiky

Systém Eltma umožňuje pneuservisům, autoservisům, místům prodeje pneumatik, ale i firmám s vlastním vozovým parkem, bezplatný svoz a likvidaci použitých pneumatik. Od roku 2023 je pro občany a další konečné uživatele zaveden bezplatný zpětný odběr pneumatik na sběrných dvorech.

Hlavní město Praha navázalo spolupráci se společností GREEN Logistics CZ s.r.o., na jejímž základě tato společnost v souladu s pověřením uděleným od výrobců pneumatik nově provozuje v rámci sběrných dvorů na území hlavního města Prahy veřejná místa zpětného odběru odpadních pneumatik. Zatímco dosud bylo odevzdávání odpadních pneumatik ve sběrných dvorech HMP zpoplatněno, nově zde mohou občané a další koneční uživatelé odevzdávat odpadní pneumatiky ke zpětnému odběru zcela zdarma.

Je třeba upozornit, že možnost odevzdání odpadních pneumatik ke zpětnému odběru má určitá zákonem daná omezení. Společnost GREEN Logistics CZ s.r.o. jako provozovatel může v souladu s právními předpisy odmítnout převzetí odpadních pneumatik v případě že:

• z důvodu kontaminace nebo závažného poškození ohrožují zdraví osob, které zpětný odběr provádějí, nebo pokud obsahují přidaný odpad,
  • vzhledem k množství a typu pneumatik, či jiným okolnostem lze mít důvodné pochybnosti, že pocházejí od konečného uživatele (např. pneuservis/autoservis),
  • v množství, které přesahuje okamžitou kapacitu místa zpětného odběru.

Odpadní pneumatiky mohou občané i nadále odevzdávat ke zpětnému odběru na jiných místech zpětného odběru zřízených společností GREEN Logistics CZ s.r.o. nebo provozovatelem kolektivního systému ELT Management Company Czech Republic s.r.o. (Eltma), zejména v pneuservisech a autoservisech na území HMP. Kompletní seznam míst zpětného odběru odpadních pneumatik je zveřejněn na internetových stránkách Ministerstva životního prostředí – https://www.mzp.cz/cz/odber_pneu

banner pneumatiky

V dubnu 2016 získal oprávnění první kolektivní systém zpětného odběru pneumatik. Kolektivní systém provozuje nezisková společnost ELT Management Company - Eltma. Eltma sdružuje největší výrobce pneumatik a plní zákonné povinnosti povinných osob, které do systému přistoupí, a to transparentním a hospodárným způsobem.

Eltma byla založena společnostmi Bridgestone ČR, s.r.o., Continental Barum s.r.o., Goodyear Dunlop Tires Czech s.r.o., Michelin Hungária Kft., Nokian Tyres s.r.o. a Pirelli Tyre (Suisse) S.A., které tímto krokem projevily platformě svou jednoznačnou podporu.

Eltma umožňuje pneuservisům, autoservisům, místům prodeje pneumatik - tj. místům zpětného odběru, ale i firmám s vlastním vozovým parkem, bezplatný svoz a likvidaci použitých pneumatik, a to bez ohledu na značku, množství či případný nákup pneumatik. Množství odevzdaných pneumatik musí odpovídat množství obvyklému užívání automobilu. Zpětný odběr je určen pro koncové uživatele – spotřebitele.

Na webových stránkách www.eltma.cz naleznete seznam pneuservisů, autoservisů, míst prodeje pneumatik, ve kterých můžete odevzdat použité pneumatiky zcela zdarma (např. Jaromír Bednář - Přátelství 551/4, BGA motors s.r.o. - Fr. Diviše 1573/7, Pneu Sekáč/Lokys s.r.o. - K Netlukám 93, Veronika Holubová - Bečovská 656/14 (areál f. ELPEKO), L.T. obchodní a stavební společnost s.r.o. - Za Podjezdem 500, ContiTrade Services s.r.o. - Pod Bahnivkou 102/1, RS PNEU s.r.o. -  Fr. Diviše 1275/19, PNEUSERVIS RATAJ & MIKOVEC - Fr. Diviše 944/1).

Systém zpětného odběru - eltma

Síť Eltma plní požadavky na zpětný odběr, které stanovuje zákon o odpadech v § 38. Na místech zpětného odběru zajišťují povinné osoby zpětný odběr použitých pneumatik od konečných uživatelů:

• Bez podmínky koupě nových výrobků (pneumatik) nebo služeb
  • Zcela zdarma
  • Bez ohledu na značku, množství a velikost pneumatik

Hlavní město Praha v současné době umožňuje občanům na všech sběrných dvorech odevzdat jakékoliv pneumatiky v jakémkoliv množství, ovšem za úplatu. Ceny stanovuje provozovatel sběrného dvora, v současné době se pohybují od 25 Kč - 100 Kč/ks. Ročně se takto vysbírá cca 275 tun pneumatik.

ikona - zpětný odběr pneumatik

Málokdo ví, že povinností povinných osob resp. prodejců pneumatik a pneuservisů je zcela zdarma pneumatiky odebírat a to bez ohledu na nakoupené množství, značku a velikost!!! Děkujeme občanům, že odevzdáním použitých pneumatik chrání životní prostředí a čistotu našeho okolí.

Informační leták

leták