Městská část Praha 22
Nové náměstí 1250/10
104 00 Praha 114
Telefon: 271 071 812
E-mail: podatelna@praha22.cz
Náhradní rodinná péče
Odbor sociálních věcí a zdravotnictví
Úsek sociálně-právní ochrany dětí
Náhradní rodinná péče
- Pěstounská péče + pěstounská péče na přechodnou dobu
Žádost o zařazení do evidence žadatelů vhodných stát se pěstouny se podává na odboru sociálních věcí Úřadu městské části Praha 22, odbor sociálních věcí a zdravotnictví, Nové náměstí 1250, Praha – Uhříněves, kancelář č. 16, Iva Hartmanová, telefon 271 071 884,
e-mail : iva.hartmanova@praha22.cz. Formulář je k dispozici na odboru sociálních věcí nebo na webu.
Žadatelem se může stát fyzická osoba starší 18 let, způsobilá k právním úkonům. K žádosti je třeba doložit doklad o státním občanství, zprávu o zdravotním stavu, údaje o ekonomických a sociálních poměrech.
Pěstounská péče je placená náhradní rodinná péče. Dítě svěřované do pěstounské péče nemusí být právně volné.
Pěstoun je povinen o dítě osobně pečovat a při péči o dítě vykonává přiměřeně práva a povinnosti rodičů. Nemá vyživovací povinnost k dítěti. Má právo zastupovat dítě jen v běžných věcech.
Pěstounská péče je určena především dětem, které ze zdravotních nebo sociálních důvodů nemohou být osvojeny.
Žádost s požadovanými doklady je postoupena k vyřízení odboru sociálních věcí Magistrátu hl. města Prahy. Tento odbor zajišťuje pro pěstouny rodičovské kurzy a psychologická vyšetření. Po odborném posouzení žádosti vydá příslušný odbor Magistrátu hl. města Prahy rozhodnutí o vyhovění nebo nevyhovění žádosti.
Pěstounská péče na přechodnou dobu může trvat pouze jeden rok ke konkrétnímu dítěti.
- Osvojení
Žádost o zařazení do evidence žadatelů vhodných stát se osvojiteli se podává na odboru sociálních věcí Úřadu městské části Praha 22, odbor sociálních věcí a zdravotnictví, Nové náměstí 1250, Praha – Uhříněves, kancelář č. 16, Iva Hartmanová, telefon 271 071 884,
e-mail : iva.hartmanova@praha22.cz.
Formulář je k dispozici na odboru sociálních věcí nebo na webu.
Jednotlivci nebo manželé si mohou osvojit dítě, které je právně volné (tzn. že rodiče dají souhlas, případně jsou zbaveni rodičovské odpovědnosti nebo byl soudem určen nezájem rodičů o dítě).
Osvojitelé mají stejná práva a povinnosti vůči dítěti jako rodiče, stávají se tak zákonnými zástupci dítěte a mají rodičovskou odpovědnost k osvojenci. Osvojením zanikají vzájemná práva a povinnosti mezi osvojencem a původní rodinou.
Osvojitelem se může stát fyzická osoba starší 18 let, způsobilá k právním úkonům. Mezi osvojitelem a osvojencem musí být přiměřený věkový rozdíl. Žadatel nesmí mít příbuzenský vztah k osvojenci. K žádosti je třeba doložit doklad o státním občanství, zprávu o zdravotním stavu, údaje o ekonomických a sociálních poměrech, fotografie, oddací listu, pokud podává žádost manželský pár.
Žádost s požadovanými doklady je postoupena k vyřízení odboru sociálních věcí Magistrátu hl. města Prahy. Tento odbor zajišťuje pro žadatele o osvojení rodičovské kurzy a psychologická vyšetření. Po odborném posouzení žádosti vydá příslušný odbor rozhodnutí o vyhovění nebo nevyhovění.