"Rozloučení se s projektanty stavbu ZŠ Romance neohrozí," říká starosta Tomáš Kaněra

Dnes odpoledne 17.4.2023 proběhlo v muzeu Zastupitelstvo MČ Praha 22 s cílem informovat veřejnost v jakém stavu je rozpracovaný projekt ZŠ Romance.

Starosta Tomáš Kaněra a první místopředseda Martin Langmajer potvrdili, že se stavbou třetí uhříněveské školy se stále počítá a projekt přes problémy s dodavatelem projektové dokumentace, společností re:architekti studio s.r.o., dále pokračuje.

Přítomní zástupci stavebního dozoru ISP Praha, s.r.o. a právníci, kteří za MČ Praha 22 jednali se společností re:architekti, pak popsali problémy, kvůli kterým doporučili MČ ukončit s projektovou kanceláří re:architekty smlouvu:

Mezi hlavní vady návrhu patří 1) neschopnost dodavatele umístit stavbu na vybraný pozemek a 2) navýšení ceny stavby o více jak 100%. Při srovnání s obdobnými současnými stavbami škol např. ve Vysočanech nebo na Šeberově je projektový návrh od společnosti re:architekti 2x až 3x dražší a jak stavební odborníci potvrdili, požadovaná náprava vad by cenu školy ještě výrazně zvýšila.

Diskuse se týkala též možného zpoždění, které výměna projektové kanceláře může způsobit. "Oproti dvouletému zpoždění při přesunu projektu z magistrátu na MČ za starosty V. Zelenky, půlroční přípravě tendru v roce 2021, ve kterém vyhráli právě re:architekti, nebo půlročnímu čekání na peníze od magistrátu o rok později bude zpoždění při výměně projektové kanceláře řekl bych spíše symbolické - v řádu měsíců," shrnul radní pro investice, Martin Langmajer.

"Je to stejné jako v případě kauzy naddimenzované podzemní školky v Bytovkách," doplnil starosta T. Kaněra, "Podcenění výběrového řízení na dodavatele projektu zanechá městské části v rukou krásnou, ale nerealizovatelnou skicu, podle které nic nepostavíte. My ale chceme třetí základní školu tady postavit. Ne pro sebe a svou slávu, ale pro rodiče zdejších dětí, kteří na ni už dlouho čekají. Pevně věřím, že se nám to ještě v tomto volebním období povede."

Více o důvodech, proč MČ ukončila smlouvu s projektovou kanceláří re:architekti, najdete zde

Datum vložení: 17. 4. 2023 23:38
Datum poslední aktualizace: 17. 4. 2023 23:42